Зашто верујем да апсолутна забрана (у овом тренутку) није мудар избор?
Потпуно вас разумем, и ја сам мајка и најсрећнија бих била да се деца играју у природи, а она мало старија шетају корзом. Нисам за предају, далеко сам од тога да мислим да ту ништа не можемо, али сам убеђена да апсолутна забрана није добар избор из простог разлога што бисте тиме изоловали дете од вршњака. Они треба да функционишу у овом времену или у оном још , „луђем“ које тек долази, тако да барем у некој мери, неопходно је да буду део те приче. У супротном осећаће се ,“необавештени“, изостављени, мислиће о себи да су чудни, неће им бити јасно о чему разговарају њихови другови из разреда и слично… Дакле, апсолутно НЕ, није добро. Треба наћи праву меру, што се у ствари своди на неопходан минимум.
Када је право време за дозволу?
Као и у свим областима, неопходан је индивидуалан приступ. Дакле, одлука не зависи само од датума рођења, већ и од зрелости детета.
Ако су ваша деца одговорна, имају солидно развијену самодисциплину, са вама имају добре односе (тј. нису у сталној потреби да доказују своје ,“напредне“ ставове) и генерално осећате да у њих можете имати поверење и да су прихватила добар систем вредност, рекла бих да за Инстаграм или Фејсбок треба имати 12 година, док неке друге друштвене мреже као што су Снепчет и Тик ток, могу користити и раније али у оба случаја искључиво уз континуиран надзор одраслих!
Напомињем да сам изнела свој лични став, јер званичан не постоји! (са циљем да помогнем да пронађете тај неопходан минимум, да вам се не деси да забрањено воће баш зато што је забрањено постане толико слатко). Било би дивно када би на ову тему постојали закони, који су примењиви и који би нама родитељима помогли да се лакше снађемо у дигиталном свету, међутим, јасна законска регулатива не постоји!
Шта је вас, родитељски део посла?
Ваш део посла је континуирано праћење. Имам потребу још једном да истакнем реч континуитет!
Да бисте то могли да учините неопходна су вам два услова:
1. Да знате шифру на њиховом телефону или рачунару.
2. Да имате и ви профиле на друштвеним мрежама и да сте њихови ,“пратиоци“.
Чини ли вам се да је ово превише, бринете да угрожавате њихову интиму?
Колико смете да се мешате, тј. где почиње дечја интима?
Право на ову врсту интиме треба заслужити или још тачније, за њу треба стасати. Одрасла деца, свакако, треба да имају ово право, дакле грубо речено, то важи за оне старије од 18 година. За све ове испод тога, за које сте ви одговорно лице, неопходно је имати и увид у њихов живот да би се за њега могла преузети и одговорност. Потпуно је у реду да пред њих самопоуздано изађете са јасним условом да ако желе да имају и користе телефон, ви морате знати шифру. Ово и децу чини буднијом, свесном и пажљивијом.
Да ли пратите шта постављају?
Прво што вам падне на памет кад на инстаграму налетите на фотографију тинејџерке која недвосмислено истиче своју сексуалност, јесте питање ,“Знају ли њени родитељи за ово?“ Велики број не зна, наиван је, незаинтересован, нема свој профил јер ,“презире друштвене мреже“…Не може тако, то је обавеза савременог родитеља!
Бринете ли да имају друге профиле?
На Инстаграму деца знају да могу отворити 5 актуелних профила, на Тик току 3, а на Снепчету могу сваки дан отварати нови. Они ове податке одлично знају, важно је да их знате и ви!
Како их освестити о опасностима?
Разговарајте о томе са децом, али не као тутор, већ као онај који воли. Дакле, не смарајте, већ искажите забринутост и питајте их: Шта они користе да би се заштитили? Да ли су им профили закључани? Како би поступили у ситуацији у којој им се било шта учини сумњивим? Покушајте да то изведете ненаметљиво. Напомињем, нисам рекла бојажљиво, већ са пуним правом, али тактично. Не чекајте да се тема наметне, ви је отворите!
Како код деце очувати прави систем вредности и поред свог тог утицаја?
Разумем ваш страх, и сама сам мајка, и сама се згрожавам кад видим које ,“врлине“ су тамо на цени, које теме су важне, шта су све деца у стању да ураде за већи број лајкова.
Али чврство сам убеђена, да када родитељ и дете имају добре, топле односе и када деца поштују своје родитеље ипак на крају оно што сте им ви усадили, надјача оно што виде на фиду! Не значи да их то неће занимати, нити да ту некада неће склизнути, али значи да је огромна вероватноћа да ће се у РЛ (реал лифе) како то они данас зову, за праве вредности ипак определити!
Другачије не бих могла спавати!
Биљана Грбовић, оснивач Удружења родитеља “Матица”
Радујем се кад помажем!
Преузмите андроид апликацију.