Istraživači su proučavali čak 1,7 miliona trudnoća i zaključili da žene koje pate od jakih jutarnjih mučnina tokom trudnoće, takozvane trudničke hiperemeze, češće rode devojčicu.
Veće šanse da rode devojčicu imaju žene koje pate od jake jutarnje mučnine tokom trudnoće, takozvane trudničke hiperemeze. Istraživači su proučavali čak 1,7 miliona trudnoća da bi došli do tog zaključka.
Njihova analiza povezala je hiperemezu u trudnoći sa malim šansama da dobiju sina.
Nije jasno zašto je to tako, ali jedno od objašnjenja je da su muške bebe osetljivije u materici i manje sposobne da izdrže teških devet meseci.
Hiperemeza trudnica je mnogo teže stanje od „normalne” jutarnje mučnine i pogađa jednu od sto trudnica.
Buduće majke povraćaju i do 50 puta dnevno, dehidriraju, izgube i do 10 odsto svoje težine, a u nekim slučajevima čak i dožive pobačaj.
Žene pod stresom češće rađaju devojčice
Generalno, malo više dečaka se rađa nego devojčica. Međutim, 56 odsto beba u Švedskoj čije su majke bolovale od ovog stanja bile su devojčice. Istraživači su takođe potvrdili da su žene koje su pratile imale više pobačaja. Istraživači sa Univerziteta Kolumbija u Njujorku kažu da je jedno od objašnjenja da postoji veća šansa za pobačaj kod muških beba. Drugi je da je veća verovatnoća da će ženske bebe izazvati jaku mučninu tokom trudnoće.
Prethodna istraživanja su već pokazala da žene koje su pod stresom i imaju problema u kući, na poslu ili u ljubavnom životu pre porođaja češće rađaju devojčice.
Tačan razlog nije poznat, pa ne postoji specifičan tretman.
Tačan razlog zašto neke trudnice imaju sklonost povraćanju i jaku mučninu u trudnoći, a druge nemaju nikakvih tegoba. Hiperemesis gravidarum (povraćanje u trudnoći) je problem nepoznatog uzroka tako da ne postoji specifična terapija.
Lečenje hiperemeze je najčešće simptomatsko i sva pažnja je usmerena na gestacionu dob, a pre svega se tiče korekcije disbalansa telesnih tečnosti i soli, koji je narušen prečestim i preteranim povraćanjem.
Preuzmite android aplikaciju.