Savršen balans dobrog ukusa, raznovrsnosti hranljivih materija i pristupačne cene čini skromno jaje važnim delom ishrane za mnoge od nas.
A kako cene hrane nastavljaju da rastu, očekuje se da će sve više ljudi koristiti jaja kao osnovu za više od doručka.
Ali da li činite uslugu svom zdravlju kada spremate to jaje na tostu za doručak?
Malo namirnice izaziva toliko kontradiktornih stavova u istraživanju ishrane kao jaja. U jednom trenutku se demonizuju kao hrana koja može začepiti vaše arterije, u sledećem se promovišu kao superhrana.
Prvo su jaja loša, pa dobra pa opet loša… Pa šta je prava istina?
Da li treba da se plašite da jedete jaja? Kako god da ih pripremite, jaja su hranljiva i jeftina hrana.
Jaja su puna vitamina B12, riboflavina, vitamina A, vitamina D koji se teško dobija, fosfora koji je koristan za kosti i selena — hranljive materije koja je povezana sa poboljšanim raspoloženjem i mlađim biološkim uzrastom.
Nedavna studija pokazala je da konzumiranje u proseku jednog jajeta dnevno može pomoći u sprečavanju pada nivoa vitamina D.
Jedno veliko jaje takođe može da obezbedi 6 do 7 grama proteina.
Jaja su tradicionalno korišćena kao merilo za poređenje kvaliteta proteina u drugim namirnicama zbog njihovog izuzetnog profila esencijalnih amino kiselina i visoke svarljivosti.
Ali šta je sa holesterolom?
Svako veliko žumance sadrži približno 200 mg holesterola, ili oko 70 procenata preporučene dnevne granice.
Iako mnogi sada tvrde da holesterol u jajima nije štetan, neka istraživanja još uvek ne isključuju holesterol u jajima kao faktor koji utiče na nivo holesterola u krvi i zdravlje srca.
Nezadovoljavajući odgovor na pitanje koliko su jaja zdrava je taj što izgleda da ne postoji jedinstven odgovor i da individualne zdravstvene potrebe, obrasci ishrane i genetski sastav igraju ulogu u tome da li su jaja problematična ili ne.
Koje grožđe je zdravije? Crno ili belo – evo u čemu je glavna razlika
Preuzmite android aplikaciju.