Početna > Život i stil
Život i stil

Da li ste spremni za brak? Pre nego što se odlučite za ovaj korak, važno je da dobijete odgovore na mnoga pitanja

Ne zaboravite, bez prošlosti nema ni budućnosti.
Foto: Pexels/transtudios-photography-&-video

Važno je da dobijete odgovore na mnoga pitanja, koja mogu biti preduslov za srećan i skladan emotivni život. Američki psiholog iz Vermonta, i stručnjak za partnerske odnose Dejvid Helfand, kaže da je jedan od ključnih elemenata uspešnog braka postavljanje granica u mnogim segmentima.

Terapeut iz Pensilvanije, Lora Silverstin savetuje parovima da se podvrgnu takozvanom testu „jezik ljubavi“. Reč je o teoriji koju je devedesetih godina razvio dr Geri Čepmen, a omogućava ljudima da saznaju više o ličnim potrebama. Postoji pet jezika ljubavi: reči potvrde, čin usluge, primanje poklona, kvalitetno vreme i fizički dodir.

Jedan od izazova u braku, pa čak i razlog za razvod mogu biti finansije. Zato je važno da pre nego što izgovorite sudbonosno „da“ dobro otvorite oči, preporučuje Holi Beti, psiholog i stručnjak za veze iz Kalifornije.

Ona savetuje da iskreno razgovarate sa partnerom o vašim i njegovim kreditnim rejtinzima, visini duga ukoliko postoji, prihodima i načinu podele finanijske odgovornosti. Planiranje zajedničke finansijske budućnosti može biti ključno za dugotrajnu i stabilnu vezu.

Ne zaboravite, bez prošlosti nema ni budućnosti. Helfend ističe da je važno istražiti partnerovu prošlost i otkriti njegove najveće traume. Tako ćete bolje razumeti njegovo ponašanje i reakcije koje su izazvane ranijim događajima.

– Traume nas oblikuju. Ako znate koja iskustva su za vašeg partnera bila zaista strašna, bolje ćete razumeti ko je on danas – objasnio je Helfand.

Veoma bitna stavka u partnerskim odnosima je pravo na privatnost. Psihoterapeut i socijalni radnik sa Floride Ejmi Morin kaže da parovi na početku veze moraju da postave takve granice.

Postoje partneri koji razmenjuju podatke i lozinke na mobilnom telefonu i društvenim mrežama, dok drugi žele da sačuvaju određeni nivo privatnosti. Ukoliko se ne slažu po tom pitanju, to može dovesti do sumnje, odnosno jedna strana može pomisliti da druga nešto krije.

Kada je o granicama reč, važno je definisati i one koje se tiču vašeg odnosa „kao i posledice određenih prekršaja“. Tu se misli na preljubu, zlostavljanje i zavisnost jer će to „postaviti zdrav temelj za vaš brak“.

Nema braka vez konflikta i zato to treba rešavati adekvatno. Svako sukobe rešava na svoj način, ali je važno da znate kako partner reaguje u određenoj situaciji.

Kompromis je ključan za upravljanje sukobima u vezi. Silverstinova preporučuje da se pronađe pristup koji odgovara i jednom i drugom partneru, jer ljudi ponekad prave grešku misleći da je njihov način rešavanja problema ispravan, a da su drugi pogrešni.

Podela kućnih poslova je tema o kojoj takođe treba razgovarati pre braka. Ali ne zaboravite, nema skladnog odnosa bez zajedničke vizije. Beti kaže da parovi sa zajedničkim ciljevima imaju veću šansu da ostvare trajniji odnos.

Samo 39 minuta sna manje može negativno da utiče na zdravlje deteta

Preuzmite android aplikaciju.