Не заборавите, без прошлости нема ни будућности.
Важно је да добијете одговоре на многа питања, која могу бити предуслов за срећан и складан емотивни живот. Амерички психолог из Вермонта, и стручњак за партнерске односе Дејвид Хелфанд, каже да је један од кључних елемената успешног брака постављање граница у многим сегментима.
Терапеут из Пенсилваније, Лора Силверстин саветује паровима да се подвргну такозваном тесту „језик љубави“. Реч је о теорији коју је деведесетих година развио др Гери Чепмен, а омогућава људима да сазнају више о личним потребама. Постоји пет језика љубави: речи потврде, чин услуге, примање поклона, квалитетно време и физички додир.
Један од изазова у браку, па чак и разлог за развод могу бити финансије. Зато је важно да пре него што изговорите судбоносно „да“ добро отворите очи, препоручује Холи Бети, психолог и стручњак за везе из Калифорније.
Она саветује да искрено разговарате са партнером о вашим и његовим кредитним рејтинзима, висини дуга уколико постоји, приходима и начину поделе финанијске одговорности. Планирање заједничке финансијске будућности може бити кључно за дуготрајну и стабилну везу.
Не заборавите, без прошлости нема ни будућности. Хелфенд истиче да је важно истражити партнерову прошлост и открити његове највеће трауме. Тако ћете боље разумети његово понашање и реакције које су изазване ранијим догађајима.
– Трауме нас обликују. Ако знате која искуства су за вашег партнера била заиста страшна, боље ћете разумети ко је он данас – објаснио је Хелфанд.
Веома битна ставка у партнерским односима је право на приватност. Психотерапеут и социјални радник са Флориде Ејми Морин каже да парови на почетку везе морају да поставе такве границе.
Постоје партнери који размењују податке и лозинке на мобилном телефону и друштвеним мрежама, док други желе да сачувају одређени ниво приватности. Уколико се не слажу по том питању, то може довести до сумње, односно једна страна може помислити да друга нешто крије.
Када је о границама реч, важно је дефинисати и оне које се тичу вашег односа „као и последице одређених прекршаја“. Ту се мисли на прељубу, злостављање и зависност јер ће то „поставити здрав темељ за ваш брак“.
Нема брака вез конфликта и зато то треба решавати адекватно. Свако сукобе решава на свој начин, али је важно да знате како партнер реагује у одређеној ситуацији.
Компромис је кључан за управљање сукобима у вези. Силверстинова препоручује да се пронађе приступ који одговара и једном и другом партнеру, јер људи понекад праве грешку мислећи да је њихов начин решавања проблема исправан, а да су други погрешни.
Подела кућних послова је тема о којој такође треба разговарати пре брака. Али не заборавите, нема складног односа без заједничке визије. Бети каже да парови са заједничким циљевима имају већу шансу да остваре трајнији однос.
Samo 39 minuta sna manje može negativno da utiče na zdravlje deteta
Преузмите андроид апликацију.