Kada kažemo priča o “Tri identična stranca“ priznaćemo zvuči pomalo senzacionalistički i ne biste pretpostavili da se zapravo radi o istinitoj priči zbog koje je mnogo ljudi propatilo.
Razvitkom medicine, ne možemo osporiti, spašeni su mnogi životi. Međutim, eksperimenti koji su vršeni zarad unapređenja medicine ponekad nisu bili humani.
U ovoj priči nije sporna samo Hipokratova zakletva već i mnogi drugi etnički principi.
U periodu između 1960-ih i 1970-ih godina višegodišnje studije dr Pitera Nojbauera i Vajole Bernard pokušavale su da daju odgovor na pitanje kako će se genetski identični srodnici ponašati u različitim životnim okolnostima.
Zbog toga su tri bebe, odnosno Robert Šafran, Edi Galand i Dejvid Kelman po svom rođenju razdvojeni i poslati u tri različite hraniteljske porodice.
Agencija za usvajanje “Louise Wise Services“ potrudila se da roditelji nikada ne saznaju da im deca nisu rođena kao jedinci već da imaju identičnu braću.
Ovaj eksperiment bio je finansiran od strane Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje u SAD, a otkriće koliko genetika i vaspitanje odlučuju na formiranje nečijeg karaktera bilo je bitnije u odnosu na živote trojice momaka.
Za ovaj eksperiment, činiji su se materijali čuvali zapečaćeni na Univerzitetu Jejl, nikada se ne bi saznalo, da se dva brata slučajno nisu srela 1980. godine u NJjujorku kada su imali 19 godina.
Po njihovoj fizionomiji odmah se moglo videti da su u srodstvu, a ovo su kasnije potvrdili i rezultati DNK testa, nakon čega su krenuli u otkrivanje prave istine, a kada je priča odjeknula svetom, došla je i do trećeg brata koji ih je pronašao.
Sve “školske provere“, testovi, snimanja sa kojima su se susretali tokom godina školovanja zapravo nisu bila regularni procesi već procedure praćenja u kakve ih je ličnosti pretvorila sredina u kojoj su odrastali.
Na kraju eksperimenta zaljučeno je da je ova razdvojenost zapravo uticala na braću te da su sva trojica u jednom periodu svog života patila od depresije i napada anksioznosti.
Nakon što je snimljen dokumentarac u ovoj priči, braća su uspela da dođu do zapećaćenih dokumenata kojima prethodno nije bio moguć pristup, te dobiju odgovore na mnoga pitanja koja su ih mučila.
Ipak, to nikada nije moglo da vrati vreme unazad i promeni njihove živote.
Pogledajte dokumentarni film o ovoj priči, priči za zbog koje se ni dr Piter Nojbauer, ni Vajola Bernard nikada nisu pokajali misleći da sve što čine čine za “veće dobro“.
Akcija „Oživimo parkove“ i dalje traje – šta je do sada učinjeno za novosadske „zelene oaze“?
Preuzmite android aplikaciju.