Почетна > Лични развој и родитељство
Лични развој и родитељство

Да ли сте агилни?

Шта значи ова реч? И како да ваша деца буду агилна?
Фото: Градске инфо
Шта заправо значи бити агилан?

Сам термин агилност корен вуче из латинског језика од речи агилис, што у преводу значи: брз, окретан. Међутим, овај термин у пракси има много шире значење. Када за неког кажемо да је агилан, то у ствари значи да је реч о особи која је у стању да брзо промени правац размишљања, да адекватно одговори на неочекиване изазове, активно, сналажљиво и храбро поступа, директно и отворено комуницира, тј. да није особа која је блокирана страхом од грешке.

Овој особини се придодаје способност особе да добро функционише у тиму и има јасан циљ.
Агилност у пословном смислу

Промене у пословању су невероватно брзе и по свему судећи, биће још брже. Због тога је веома важно имати запослене који су у стању да одмах реагују, да се не држе научених шаблона, не опиру се промени, већ буду они који се радују новим проблемским ситуацијама у којима самостално проналазе одговоре.

То могу само они људи који се не боје грешке. Управо они су ти који слободно износе идеје, без страха да су оне неадекватне. То су они који преузимају ризик за нове пројекте без анксиозности, што не значи да нису одговорни.

Чак напротив, агилан је онај ко се према својим ризицима и према својим грешкама односи са пуним преузимањем одговорности за њих, али се не боји да повуче потез јер зна да се само у процесу изласка из зоне комфора учи и развија. Дакле, то су они који греше, али на грешкама уче, тј. они који стану иза своје грешке, храбро кажу: „Моја је!“, анализирају зашто је до ње дошло и како из ове лекције могу да изађу способнији и адекватнији да одговоре наредном захтеву.

Како подићи агилно дете

Предуслов будуће агилности вашег детета су три основна принципа:

Први је да дете расте у условима у којем су грешке дозвољене тј. да сте створили атмосферу у којој је дете прихваћено баш онакво какво је. Када то мислим, првенствено је важно да будете родитељ који не осуђује, који не критикује, већ онај који воли и прихвата све што дете јесте, првенствено његове слабости.

Ако је дете у сталном страху да не испадне пред родитељима глупо или неспособно, оно неће бити агилно. Оно ће се грчевито држати устаљеног понашања како се никада не би остварио сценарио ког се дете највише плаши, а то је да се обелодани да је његова сумња у себе оправдана (која је заправо последица родитељске сумње у њега).

Зато је од пресудне важности да родитељ код себе однегује веру у снаге и потенцијале свога детета. У супротном, кад дете „подбаци“ у родитељу ће се јавити страх и из њега ће несвесно слати негативне поруке детету.

Други важан и неопходан услов је да ваше дете буде дисциплиновано и одговорно. Без овога не може! У супротном, дозвола да греши може се претворити у живот састављен из грешака. Грешке имају смисла само кад се из њих учи, тј. преузме одговорност за њих и након њих не будемо више иста, већ мудрија, способнија особа.

Трећи је да их оставите саме у свим проблемима за које имају капацитет да их реше!

Да ли сте ви агилни?
Хајде да одрадимо самопроцену одговарајући на ова питања:

– Да ли сте особа која лако доноси одлуке?
– Нервирају ли вас нови програми, неочекиване ситуације?
– Да ли се „једете“ кад погрешите?
– Да ли себи дајете дозволу да износите своје мишљење?
– Кривите ли родитеље, партнера или државу за своје неуспехе?


Биљана Грбовић, оснивач Удружења родитеља “Матица”
Радујем се кад помажем!

Šta sa decom koja stalno odlažu svoje obaveze? (VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.