Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Да ли се чајевима и суперхраном може спроводити детоксикација тела?

Реч детоксикација чест је израз који се употребљава за описивање програма и дијета које обећавају брзо чишћење тела од токсина.
Фото: Pexels/Ngo trong An

Јетра, бубрези, црева, кожа и лимфни систем свакодневно обављају тај посао без наше помоћи, али нуде се разни тзв. детокс програми који, тврде, чисте организам путем чајева и суперхране. Колико и да ли је ово од помоћ.

Власник фирме Нутрибрат Марко Шимић, каже да је то виталан процес којим тело уклања штетне материје, осигуравајући да се они не накупљају и не изазивају штету организму и да је јетра централни орган који спроводи детоксикацију користећи ензиме за претварање токсина у једињена које тело може лакше да излучи.

Пост за подстицање процеса чишћења организма

Осим јетре, додаје, подржавају је и други органи попут бубрега, плућа, коже и црева, али када су ови преоптерећени или не функционишу оптимално, токсини се могу накупити што онда може укључивати разне здравствене тегобе.

– Здрава исхрана, редовно вежбање и адекватан унос течности потпомажу у одржавању ефикасног детоксикацијског система – наводи Шимић.

Открива да је пост метода која је била популарна међу старим натуропатима за подстицање процеса чишћења тела, а велики број данашњих поборника задржава ову праксу.

Логика која стоји иза тога је да се на тај начин прекида доток „свежих“ токсина из околине и да ће се енергија која се иначе троши на пробаву и асимилацију хране моћи преусмерити у енергетске потребе за елиминацију штетних материја.

Према Шимићевим речима, овај приступ се чини уверљивим, барем док се не схвати да детоксикација захтева хранљиве материје и да мора да постоји равнотежа између горе описаних користи и неизбежног исцрпљивања хранљивих материја које означавају почетак глади.

– Зато, пост који се предузима како би се подстакло чишћење од токсина треба да буде строго ограничен у трајању – поручује овај нутрициониста додајући да је главни разлог за то осиромашење антиоксидативних хранљивих материја које почиње да се догађа чим се заустави доступност хране.

Чајеви и суперхрана не могу да замене темељне функције тела

Како наводи, чајеви и суперхрана често се рекламирају, но њихова улога у стварној елиминацији штетних материја у телу је ограничена.

Одређени биљни чајеви могу да побољшају функцију јетре док суперхрана богата антиоксидансима може да смањи оксидативни стрес.

– Ипак, ови ефекти су подржавајуће природе и не представљају чудесну методу детоксикације – тврди осјечки нутрициониста.

Наглашава да, иако се често промовишу, важно је знати да тело већ има своје механизме за уклањање токсина и да конзумација ових намирница може да побољша опште здравље и подржи такве процесе, али не може да замени темељне функције које тело обавља кроз своје органе.

– Зато, иако корисни, ови производи треба да буде дио ширег приступа здрављу који укључује уравнотежену исхрану и пожељне прехрамбене навике – закључује нутрициониста Шимић.

Зелени чај, коприва и маслачак могу да подстакну елиминацију токсина, али…

Нутрициониста Амела Ивковић О’Рајли подсећа као и њен колега Шимић да споменуте намирнице могу подржати природне процесе у телу, али нису чаробно решење за елиминацију токсина.

Такође, истог је мишљења да наше тело има већ уграђене механизме за детоксикацију попут јетре и бубрега који континуирано раде на елиминацији штетних материја.

– Чајеви попут зеленог и биљака као што су коприва и маслачак могу да подстакну пробаву, хидратацију и елиминацију путем мокраће, али нису довољни за потпуно чишћење организма – објашњава нутрициониста.

Такође наводи да суперхрана богата антиоксидансима попут бобичастог воћа и кеља може да смањи оксидативни стрес и подржи здравље ћелија, али да су уравнотежена исхрана, адекватна хидратација и здраве животне навике кључни за дугорочно здравље.

Како каже, важно је нагласити да детоксикацијски програми не смеју да замене медицински третман нити се смеју користити без стручног надзора и на крају поручује: „кључно је разумети да детоксикација не значи брзо решење већ поступени процес одржавања тела у равнотежи кроз свакодневне здраве изборе“.

Koje grožđe je zdravije? Crno ili belo – evo u čemu je glavna razlika

Преузмите андроид апликацију.