Nema sumnje u štetnost cigarete, bez obzira da li je zapalite pre ili posle doručka, ali kafa na prazan stomak ne smeta svima. Ako osetite simptome, promenite naviku
Ako ste navikli da ujutru obavljate svakodnevne poslove bez doručka, samo uz kafu i cigaretu, to može imati štetne posledice za osobe sa inače osetljivim stomakom.
Kafa može da stimuliše proizvodnju veće kiseline u želucu, što može dovesti do česte žgaravice ili refluksa, ali ne smeta svima podjednako i ne postoji jedinstvena preporuka da li je štetno započeti dan bez ranog jutarnjeg obroka.
Štaviše, dodaje, jutarnja kafa može da ima i pozitivne efekte, jer nas osvežava, a deluje i kao diuretik, pa podstiče eliminaciju toksina ujutru.
Pri tome, svako mora sam da proceni kako se oseća posle kafe na prazan stomak, a ako oseti bilo kakve simptome, jednostavno prestani sa tom navikom i smisli bar neki lagani obrok koji može da pojede pre šoljice tog opojno piće.
Dobar izbor su tost sa malo putera i marmelade ili ovsena kaša sa malo cimeta.
O cigaretama nema spora:
one su štetne u bilo kom trenutku, i pre i posle obroka, i svima bih preporučio da prestanu da puše. Međutim, ovo oštećenje se prvenstveno odnosi na stanje krvnih sudova i respiratornog sistema, a manje na gastroenterološke probleme.
Kafa bez doručka, pak, nekima može smetati, odnosno može se desiti da se posle godina takve prakse jave neki simptomi, a drugi neće reagovati.
S druge strane, dodaje, ovaj jutarnji ritual ima i emocionalni efekat na mnoge ljude. Onih pet minuta na početku dana mnogima pomaže da se psihički pripreme za posao i porodične obaveze, kao ritual koji nam pomaže da lakše izađemo na kraj sa onim što nas čeka, pa je teško zabraniti ovu naviku onima koji su navikli. tome.
Dodaje da bi njegova preporuka zato bila: Obratite pažnju na reakcije tela i ako primetite da vam smeta, promenite navike.
Ukratko:
Ako vam kafa i cigarete na prazan želudac ujutru i dalje ne smetaju, bilo bi dobro da zapamtite da vremenom mogu dovesti do povećanog nivoa želudačne kiseline, što može dovesti do oštećenja sluzokože želuca i gorušica.
Da biste to sprečili, dobro je uvesti bar mali jutarnji obrok pre kafe, a obavezno ga uvedite ako primetite simptome. Takođe, veoma je važno prilagoditi se potrebama i navikama organizma.
Dakle, ako je neko navikao da ujutru nešto pojede, pa tek onda popije kafu, tu naviku ne treba menjati čak ni kada se čini da nemate vremena za doručak, jer u takvim situacijama reakcija može brzo da se razvije“, savetuje gastroenterolog.
Preuzmite android aplikaciju.