Ukoliko ste bili student ili poznajete nekoga u vašem okruženju ko je studirao, sigurno ste upoznati sa činjenicom da je period ispitnih rokova najstresniji period tokom studentskog života.
Da li je u pitanju januarski, junski, julski ili oktobarski ispitni rok, ako studente pitate, velika većina će vam reći da im je svaki od rokova jednako stresan. Oni koji na vreme spremaju ispite i uspevaju da ispitne obaveze završavaju u roku, nemaju problema sa rokovima koji su predviđeni na fakultetima nakon letnje pauze.
Oni koji ne uče na vreme ili su imali manje sreće u prvim rokovima, septembar i oktobar mesec proživljavaju u poprilično stresnom raspoloženju. Hvatanje uslova za upis sledeće godine ili uslova za finansiranje na teret budžeta, moguće je ostvariti još samo tokom ova dva meseca.
Nas je zanimalo da li studenti ispite češće spremaju u čitaonicama ili kod kuće? Koje su prednosti jednog ili drugog načina spremanja ispita?
Anketa koju smo sproveli među studentima univerziteta u Novom Sadu pokazala je da studenti uglavnom ispite spremaju kod kuće. Anketa u kojoj je učestvovalo više od 650 studenata, pokazala je da 84% studenata ispitne obaveze sprema kod kuće, a samo 16% njih u nekoj od čitaonica na fakultetima univerziteta u Novom Sadu.
Studenti koji ispite spremaju kod kuće su u anketi kao jedan od glavnih razloga naveli činjenicu da dosta njih uči na glas ili šetaju dok uče, a uslovi u čitaonicama to ne dozvoljavaju zbog ometanja drugih studenata.
Drugi razlog je to što dosta studenata uči noću jer im je tada lakše da spremaju gradivo. Kao treći razlog studenti su naveli da ne moraju da razmišljaju da li će uspeti da nađu slobodno mesto u čitaonici.
Takođe, naveli su da im je prilikom učenja kod kuće mnogo lakše da prave pauze kada žele i koliko žele i da mogu bolje da se odmore u tim pauzama. Jedna od mana učenja u čitaonici i jeste to što su stolice jako neudobno, za razliku od kreveta ili radnog stola koji imate kod kuće.
Oni koji posećuju čitaonice kažu da im je to jedino mesto gde mogu mirno da uče, izolovani od bučnih cimera i ukućana koji bi vas stalno nešto zapitkivali.
Studenti koji ispite spremaju u čitaonicama kažu da su tamo dosta skoncentrisaniji nego kada uče kod kuće. Imaju mnogo veću motivaciju za učenjem jer svi oko njih takođe spremaju gradivo kao i oni. Takođe, fokusiraniji su na spremanje gradiva, a i prilikom učenja prave dosta manje i kraće pauze nego kod kuće.
Kao jednu od prednosti naveli su i mogućnost da tamo sretnete nekoga ko sprema isti ispit kao vi ili je taj ispit već položio i ko vam može biti od pomoći.
Studenti kažu da u čitaonicama uglavnom možete da sretnete iste studente svaki dan. Oni kojima odgovara više spremanje ispita u čitaonicama, redovno ih posećuju. One koji zbog subjektivnih ili objektivnih razloga uče kod kuće, jako retko ćete tamo videti.
Ima i onih koji u čitaonice idu jer im je dosadno ili žele da steknu nova prijateljstva, ali takvih je jako mali broj i oni za kratko vreme prestanu da ih posećuju. Brzo shvate da je studentima koji idu tamo na prvom mestu spremanje ispita a ne druženje i stvaranje novih prijateljstava.
Za kraj ćemo vam navesti neke od zanimljivih odgovora koje su nam studenti napisali u anketama:
- volim da učim kod kuće, jer mogu da prilegnem kada god poželim na 15 minuta (pet sati),
- volim da učim kod kuće, jer mogu da plačem a da niko ne vidi,
- prednost učenja kod kuće je ta što uopšte ne moraš da učiš,
- učim u čitaonici, a svi oni koji kažu da uče kod kuće uglavnom lažu,
- više volim da učim u čitaonici, jer kada sam kod kuće, stalno mi se nešto jede ili mi se spava,
- kada učim kod kuće, mogu da budem obučena u bilo šta.
Da li su studenti zadovoljni rezultatima januarsko-februarskog ispitnog roka? (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.