Emocionalni bol je životna činjenica, baš kao i fizički bol. Samo zato što postoji tableta protiv bolova ne znači da treba da je uzmemo, jer bolna osećanja imaju svrhu.
Svako je to sigurno iskusio, ali u zavisnosti od naše individualne nosivosti i okolnosti kojima smo bili izloženi u životu, ovaj bol može biti različitog intenziteta i može različito trajati. Mi to doživljavamo drugačije, pokazujemo to otvoreno ili skrivamo. Sa tim se nosimo na potpuno različite načine, što često zavisi od toga kako su se oni sa kojima smo odrasli nosili sa bolom, našim i tuđim.
Da je bilo bezbedno izražavati emocije u porodičnom okruženju, da ih se nismo stideli ili da emocije nisu poricane, i što je najvažnije, ako im je neko bio svedok i tako nam pomogao da ih izdržimo, verovatno smo u odraslom dobu u kontaktu sa onim kako se osećamo.
Možemo da doživimo i izrazimo bol, ma koliko to nekada bilo neprijatno. Ljudi koji to mogu da urade u stanju su da transformišu svoja bolna iskustva, daju im smisao i uče od njih.
Odvajanje od osećanja
Oni koji ne mogu jer su rano otkrili da osećaj bola može biti opasan, sramotan ili sramotan, naučili su da se odvoje od svojih osećanja. Dakle, kao odrasli, bežeći od bolova, oni odlutaju u maštu ili misli, ili otupljuju emocije alkoholom, drogom ili lekovima, ili se bave aktivnostima kao što je rad da bi skrenuli pažnju sa onoga što boli.
Ali umesto da se na ovaj način oslobodimo bolnih emocija, mi ih samo potiskujemo i neminovno ćemo se suočiti sa njima u sledećoj situaciji koja najmanje podseća na onu koja nas je duboko povredila.
Štaviše, neutralnim situacijama i dobronamernim ljudima možemo pripisati karakteristike koje su nekada izazivale bol, samo da bismo se zaštitili i na vreme pobegli od onoga što je nemoguće pobeći jer je u nama nerazrešeno.
Emocionalni bol nije subjektivna i nematerijalna kategorija iskustva koja pogađa samo „slabe“, on objektivno postoji u našim neuralnim krugovima i ne boli ništa manje od fizičkog bola. O tome svedoči i naučna studija sprovedena 2020. godine na Univerzitetu u Kaliforniji, koja je pokazala da lekovi protiv bolova poput paracetamola mogu da ublaže emocionalni bol.
I ovo nije prvo istraživanje koje je došlo do takvog rezultata. Naučnici pretpostavljaju da emocionalni bol koristi iste ili slične neurološke puteve kao fizički bol, tako da lekovi mogu imati ovaj efekat.
Lek za slomljeno srce?
To, međutim, ne znači da treba posegnuti za pilulom kada nam je srce slomljeno. Bol nas, zapravo, nečemu uči, pomaže nam da sagledamo situacije u kojima se nalazimo i da sebi napravimo bolje izbore u budućnosti. Ako tabletom otupimo bol, može se izgubiti pouka, a time i lični razvoj i napredak. Bol, bio fizički i emocionalni, je poruka. Govori nam gde je problem, šta treba da promenimo i šta treba da ispunimo.
Ako nam neko u lošoj vezi slomi srce i ništa iz toga ne naučimo, ali umrtvimo bol paracetamolom, mogli bismo ponovo da završimo u sličnoj vezi.
Dakle, ako zanemarimo bol, mi zapravo ignorišemo sebe i poričemo sebi ono što može proizaći iz bola a to je hrabrost, snaga, poverenje i ponovno otvaranje.
Sindrom sagorevanja. Sprečite ga tako što ćete pratiti ove savete
Preuzmite android aplikaciju.