Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Синдром сагоревања. Спречите га тако што ћете пратити ове савете

Шта је синдром сагоревања?
Фото: Pixabay/JESHOOTS-com

Синдром сагоревања или “burn-out” синдром је феномен који се углавном доводи у везу са хроничним стресом на радном месту, али може се односити и на друге животне контексте у којима је особа изложена континуираном стресу.

Бити под стресом и имати синдром сагоревања је огромна разлика. Огромна количина стреса током дужег временског периода доводи особу до сагоревања.

Ево како да спречите сагоревање.

Burn-out“ полако се увлачи у живот појединца; дуготрајни, хронични стрес, али и непоштовање и непризнавање наших напора на радном месту, временом могу негативно утицати на наше физичко и ментално здравље, те се из радног окружења прелити у наш приватни живот. Осећај безнађа и беспомоћности, недостатак енергије, лош сан, негативистички, готово цинични поглед на свет и пад продуктивности само су неки од симптома овог синдрома.

Иронично, за многе почетна фаза сагоревања заправо почиње успехом. Добијамо промоције. Бројке на нашим банковним рачунима расту. Добијамо велики број пратилаца на друштвеним мрежама. Али успех, ако не пронађемо механизме за суочавање са стресом (који иде руку под руку са тим), тера нас да радимо све више и више. Амбиције расту. У настојању да наставимо да растемо, радимо више. Горимо. 

Фото: Pixabay/pedrofigueras

„Верујте ми када кажем да знам шта је сагоревање јер сам то искусио неколико пута до сада. У мору приватних, пословних и друштвених обавеза обично се прво одричемо оног најважнијег, а то је да бринемо о себи, сопственом душевном миру и здрављу. Схватио сам да је време које посвећујемо себи заправо најдрагоценије, па користим сваку прилику дана да се фокусирам на себе – рекао је принц Хари у фебруару ове године, напомињући да се окренуо стварима које га чине срећним, медитацији. шетање пса … Да бисте спречили сагоревање, потребно је променити навике и понашања која до тога доводе.

Поставите чврсте границе

Провера е-поште, примање пословних телефонских позива после радног времена и слободних дана су праве убице за празнике јер нам је тако посао увек на уму. Дозволите себи да живите у тренутку, да понекад не радите баш ништа и постанете свесни лепоте тог осећаја.

Дајте предност бризи о себи

Неки људи добијају енергију дружећи се и повезујући се са другима, док су други „испуњени“ шетњама природом, читањем, сликањем, кувањем и бављењем спортом или уживањем у рутини лепоте сваке вечери. Пронађите оно што вас чини срећним и не одустајте од тога.

Паузе

Импровизована пауза током радног дана помоћи ће вам да се на посао вратите свежијег, бистријег ума, без стреса… Прошетајте и осетите поветарац на лицу, поједите јабуку, урадите кратке вежбе за леђа. Да бисте смирили ум, можете испробати технику свесности 5-4-3-2-1. Застаните на неколико минута и приметите око себе 5 ствари које тренутно можете да видите, 4 ствари које можете чути, 3 ствари које можете осетити, 2 ствари које можете помирисати и 1 ствар коју можете да пробате.

Потражите стручну подршку

Иако је свакодневно, дугорочно управљање стресом кључни део борбе против сагоревања, помоћ психотерапеута је свакако добродошла. Стручњак ће вам помоћи да развијете план самопомоћи како бисте спречили сагоревање или, ако се већ увукло дубоко у ваш живот, помоћи да промените понашање које је довело до тога.

Pet minuta za oslobađanje od stresa

Преузмите андроид апликацију.