Početna > Život i stil
Život i stil

Da li je vrtni patuljak oličenje kiča?

Sa čarapama na sandalama i autoputevima bez ograničenja brzine, vrtni patuljci su klasični nemački kliše.
Foto: Pixabay/Ralphs_Fotos

Zavirujući ispod ružičnjaka u dvorištu, skrivene među bundevama u povrtnjaku ili razbacane po travnjaku, ove male figure mogu se naći u mnogim, ponekad neukusnim, nemačkim baštama. Zaista, širom Evrope patuljci i dalje uspevaju da nađu svoje mesto u baštama, na radost miliona – i na gađenje miliona drugih.

Za one koji nikada nisu imali privilegiju da ih vide, baštenski patuljci dolaze u svim veličinama i bojama, a modeli se kreću od tradicionalnog malog čoveka koji nosi crveni šiljasti šešir i gura kolica, do onih obučenih u boje omiljenog fudbalskog kluba. vlasnik.

Izrađeni od gipsa, gline, keramike ili obične plastike, baštenski patuljci se često smatraju oličenjem kiča.

Između ostalih, imaju kultni status.

Nije ni čudo što patuljci imaju bogatu istoriju. Vekovima su se pojavljivali u sagama, bajkama i mitovima kao pomagači koji poseduju blago i magične moći. Figurice i statue su postavljene u kraljevskim vrtovima širom Evrope od baroknog perioda.

Na primer, skulpture u Zvergelgartenu u Salcburgu (Vrt patuljaka), napravljene od belog mermera, stare su više od 320 godina. Krajem 18. veka baštenski patuljci su već bili nadaleko poznati – nemački pesnik Johan Volfgang fon Gete pisao je u građanskom epu „Herman i Doroteja“ o bašti sa „obojenim patuljcima“ koja je bila poznata „po celom regionu“.

Patuljci se takođe često pojavljuju u bajkama braće Grim (1812), kao što su „Snežana“ ili „Cvilidreta“. „Najveći procvat doživeli su u periodu od 1870. do 1920. godine“, napisala je u jednom eseju kulturolog Ester Gajek.

Opsednutost figurinama bila je podstaknuta popularnošću bajki tokom neoromantizma krajem 19. i početkom 20. veka, smatra istraživač.

U kasnom 19. veku, prvi baštenski patuljci masovno su proizvedeni u Grefenrodiju u Tiringiji – pa čak i prodati britanskim kupcima. Tada je bilo mnogo koraka u proizvodnji: ručno livenje, sušenje i pečenje, farbanje i lakiranje. „Neki patuljci su se sastojali od deset pojedinačnih delova (kecelja, brada, lula itd.) od kojih je svaki napravljen drugačijim kalupom“.

Dugo su baštenski patuljci bili rezervisani za višu klasu. Danas je drugačije jer se od šezdesetih godina prave od plastike i dostupni su svima.

Prema Međunarodnom udruženju za zaštitu baštenskih patuljaka (koje postoji) u švajcarskom gradu Bazelu, pravi baštenski patuljci – sa muškim ili (sada i ženskim) karakteristikama – nose šiljasti šešir i bave se „aktivnostima orijentisanim na prirodu „.

Takođe su napravljeni od prirodnih materijala kao što su glina, ilovača ili drvo. Udruženje ne smatra autentičnim modele napravljene od plastike.

Ako ste mislili da je ovaj fetiš vrtnih patuljaka prisutan samo na nemačkom govornom području, varate se. Velika Britanija je imala problema sa nedostatkom patuljaka u proleće 2021. nakon što je, zbog pandemije koronavirusa, sve više ljudi počelo da se bavi baštom.

Potražnja za njima je porasla, a isporuka je bila otežana zbog tadašnje blokade Sueckog kanala.

Preuzmite android aplikaciju.