Почетна > Лични развој и родитељство
Лични развој и родитељство

Да ли је то само фаза или имамо проблем са дететом

Данас родитељи доста знају о развојним фазама деце, што је у суштини добро. Али, у исто време, све чешће видим да су многи склони да ,“безобразлук“ прогласе фазом.
Фото: Градске инфо

Грубо сам рекла безобразлук, са циљем да вам буде јасније, мада у суштини заиста не мислим да безобразна деца уопште постоје. Постоје само она чији се родитељи нису добро снашли када су им постављали границе!
Вероватно сте и сами чули да родитељи прокоментаришу за ружно понашање свога детета ,“Ваљда је то нека фаза. Проћи ће!“

Е па неће. Не заваравајте се. Ништа се неће променити док се ми, родитељи, не променимо!

Стари људи кажу: ,“У наше време није било пубертета!“ Ми наравно знамо да га је било, само се у име њега није неговала толеранција за неадекватно понашање тинејџера. Пубертет није могао бити изговор! И данас не би требао да буде.
Данас родитељи имају превише разумевања за пубертет. У реду је, корисно је да знамо кроз шта наша деца пролазе , али никако није добро да им у то име толеришемо дрскост, непоштовање родитеља, гледање порно сајтова, неуредне собе и слично…Њихово је да пролазе кроз пубертет, а наше да им постављамо границе. И управо тако са јасним правилима, најлакше ће проћи кроз овај период.
Поред ових званичних фаза као што су пубетет, родитељи су измислили сијасет нових. Па ево неколико таквих примера:
,“Моје дете је у фази да хоће само са мном да се успава!“ Није то фаза, дете то хоће, али то не значи да ви треба да му повлађујете. Успављује га онај ко је у прилици и ,“квит“! И нема више фазе.

Или у ,“фази је да одбија да једе“. Није у фази, нешто ту важно не штима у вашем односу, од хране сте направили бојно поље, борите се за моћ преко тањира и ту нешто треба мењати!

И тако даље, примера је безбрзој.

Дакле, опрез, пре него што нешто прогласите фазом! То може да вам послужи као одличан изговор да избегавате да погледате истини у очи и да наставите са, најчешће попустљивим, али и неким другим погрешним родитељским методама.

Као што би рекао наш драги покојни патријарх Павле: “Ко има уши да чује, нека чује.”

Биљана Грбовић, оснивач Удружења родитеља “Матица”
Радујем се кад помажем!

Kako se postaviti prema detetu koje histeriše (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.