Prema navodima Republičkog zavoda za statistiku prosečna neto zarada (bez poreza i doprinosa) isplaćena u decembru 2022. godine u našoj zemlji iznosila je 84.227 dinara. Podaci za naš grad su bolji u odnosu na republički prosek, imajući u vidu da je prosečna zarada u Novom Sadu za decembar 2022. godine iznosila čak 102.874 dinara, odnosno 877 evra.
Sa željom da osvežimo pamćenje, potražili smo zvanične statističke podatke za Novi Sad, za mesec decembar pre deset godina. Ono što se odmah uočava jeste evidentan rast zarade u našem gradu u odnosu na period od pre 10 godina.
Naime, 2012. godine prosečna neto zarada u našem gradu iznosila je svega 418 evra. Za deset godina, prosečna neto zarada Novosađana narasla je za 110%.
Ukoliko se nastavi ovakav trend rasta, očekivana prosečna mesečna zarada u Novom Sadu 2025. godine iznosila bi oko 1300 evra.
Pored rasta prosečne neto zarade, u istom vremenskom periodu, u našem gradu primetan je istovremeno i očigledan pad stope nezaposlenosti.
Prema podacima iz 2012. godine, stopa nezaposlenosti u Novom Sadu iznosila je čak 19%, dok je 2022. godine procenat nezaposlenosti sveden na svega 7%.
Šta je doprinelo ovakvim rezultatima?
Ono što se promenilo od 2012. godine do današnjeg dana zasigurno je pristup u vođenju grada. Odgovorno, kontinuirano i posvećeno upravljanje gradom, doprinelo je da inostrane multinacionalne kompanije prepoznaju Novi Sad kao investicionu lokaciju.
Nakon skoro 40 godina, u Novom Sadu otvorene su nove fabrike: „Lear“, „Aptiv“, „Barry Callebaut“, „Continental“, „BMTS“, „CTP“, i „Nidec“.
Preduslov za ovaj investicioni bum od 2015. godine u našem gradu omogućen je zahvaljujući sveobuhvatnoj političkoj i ekonomskoj stabilnosti koja je izgrađena u našoj zemlji, i koja je omogućila da se Republika Srbija ponovo smatra zemljom pogodnom za investicije.
Pozitivne efekte investicija u našem gradu osetili su naravno i naši sugrađani. Stvoreni su uslovi za novo zapošljavanje, atraktivno radno okruženje i uslove rada, ali i zarade koje su iznad republičkog proseka.
Šansu u Novom Sadu posebno su dobili mladi, kojima se kroz ovakve investicije omogućava da nakon završenih studija ostanu u Novom Sadu, i svojoj zemlji, tu otpočnu karijeru i stvore sebi najbolje moguće uslove za život.
Statistika svedoči da je u periodu od 2012. godine do 2022. godine u našem gradu novozaposleno 42.000 ljudi.
Budući da su svetski giganti „Continental“ i „Nidec“ izgradili odnosno privode kraju izgradnju još po jedne fabrike u našem gradu, broj radnih mesta će zasigurno nastaviti trend rasta.
U iščekivanju smo završetka radova za razvojni kampus kompanije „3lateral“, kao i obnove zgrade Radničkog univerziteta, u koji će se useliti domaća IT firma „VegaIT“.
Pored toga, postrojenje nekadašnje fabrike „Nov kabel“ transformiše se u moderan, ekološki, razvojni centar kompanije „Schneider Electric“.
Naučno – tehnološki park u Novom Sadu uskoro će dobiti još jedan objekat, budući da su realne potrebe kompanija i instituta koje posluju u okviru ovog zdanja na putu prevazilaženja njegovih postojećih kapaciteta.
U poslednjih 10 godina, Novi Sad postao je grad investicija, novih radnih mesta, grad mogućnosti za mlade, grad u kojem je prosečna mesečna zarada iznad republičkog proseka, a stopa nezaposlenosti u konstantnom padu. Novi Sad je postao poznat i kao regionalni IT centar, u kojem trenutno posluje preko 900 IT kompanija. Iako ovaj, i ostale epitete Novi Sad nije imao pre deset godina, danas ih opravdano nosi.
Traži se projektant za novi objekat Naučno-tehnološkog parka
Preuzmite android aplikaciju.