Sastojci nepoznatih i neobičnih naziva, od kojih je većina teško čitljiva, svakodnevno se nalaze na deklaracijama brojnih proizvoda iz prodavnica. Ali šta oni zapravo znače, čemu služe i da li su dobri ili loši za naše zdravlje?
Svakodnevno kupujemo proizvode koji nam se predstavljaju kao sveži, prirodni pa čak i domaći. Ali samo jedan pogled na deklaraciju proizvoda, gde se nalazi spisak sastojaka koji se koriste u proizvodnji, dovoljan je da se shvati da je reč o marketinškom triku.
Na deklaracijama nalazimo nepoznate skraćenice i neobične nazive za koje ne znamo šta znače.
Ovo su neka od imena koja, iako odobrena za upotrebu u prehrambenoj industriji, treba izbegavati.
MSG
Monnatrijum glutamat (MSG) ili E621 je pojačivač ukusa koji je najčešći u industrijskim proizvodima kao što su instant supe i proizvodi od mesa. Iako nije dokazano da ima štetne posledice po zdravlje tokom decenija upotrebe u prehrambenoj industriji, postoje indicije da konzumacija hrane koja ga sadrži može izazvati simptome kao što su glavobolja i mučnina.
E951
Zbog činjenice da nemaju energetsku vrednost i daju intenzivan osećaj slatkoće, veštački zaslađivači su danas sveprisutni na tržištu u brojnim prehrambenim proizvodima. Njihova upotreba može se pozitivno odraziti kod osoba koje su na redukcionim dijetama i kod osoba koje pate od dijabetesa. Ali neki veštački zaslađivači, poput aspartama (E951), predmet su brojnih studija zbog svog potencijalno štetnog uticaja na zdravlje, ali za mnoge ne postoje naučni dokazi o štetnosti, pa je njihova upotreba u prehrambenoj industriji rasprostranjena.
Trans masne kiseline
Dobijaju se delimičnom hidrogenizacijom biljnih ulja. Deklaracija na proizvodu, gde su delimično hidrogenizovana ulja na jednom od prva tri mesta na listi sastojaka, obično sadrže veće količine transmasnih kiselina.
Nitriti i nitrati
Nitriti i nitrati su konzervansi koji se najviše koriste za proizvodnju suhomesnatih proizvoda, sireva i usoljene ribe. U organizmu mogu da ometaju transport kiseonika u krvi, pa se preporučuje izbegavanje proizvoda koji ih sadrže, a deca su posebno osetljiva grupa.
E102 i E123
Upotreba veštačkih boja kao što su tartrazin (E102) i amarant (E123) zabranjena je u nekim zemljama zbog sumnje da izazivaju različite zdravstvene probleme. Prilikom izbora proizvoda uvek treba dati prednost prirodnim bojama kao što su ekstrakt paprike (E160c) i kurkuma (E100).
Preuzmite android aplikaciju.