Početna > Biznis
Biznis

Da li će biti dovoljno meda?

U trenutku kada je treća bagremova paša u Srbiji pri kraju, već možemo dati pouzdan osvrt na njene ukupne rezultate, saopštio je Savez pčelarskih organizacija Srbije.
Foto: Unsplash/biancablah

„Veliki procenat vode u nektaru, česte kiše koje su ometale medenje, dovele su do toga da je bilo previše dana bez ikakvog prinosa, kao i dana sa debelim minusima u krajevima gde je kiša padala po ceo dan“ navode u ovoj pčelarskoj organizaciji.

Oni koji su selili košnice imali su različite rezultate, neki bolje a neki lošije. Ističu da samo 43 odsto pčelara seli košnice, a ove godine se zbog klimatskih prilika mnogi nisu ni odlučili za selidbu, te mogu slobodno da kažu da je ova bagremova paša bila katastrofalna na nivou Srbije.

Napominju i da mnogi pčelari napuštaju pčelarstvo zbog sve težih uslova pčelarenja, skoka cena inputa za 30 do 80 procenata, a istovremeno niskih tržišnih cena meda „jer sve je poskupelo samo je med pojeftinio”.

„Ostaje nam da se nadamo da će prinosi na narednim pašama uneti malo optimizma, kao i da će konačno krenuti izvoz meda ka kupcima koji umeju da cene kvalitet“ kažu pčelari i dodaju da Evropska komisija, iako je utvrdila da 50 odsto uvezenog meda u EU nije med, i dalje ništa ne preduzima po tom pitanju.

Zbog toga nade za rast cena, pored ogromnih količina meda na zalihama pre svega u Mađarskoj i Rumuniji, za sada nažalost nema na teritoriji Evrope.

Rumuni najviše kupuju naš kukuruz, Italijani pšenicu

Preuzmite android aplikaciju.