Почетна > Бизнис
Бизнис

Да ли ће бити довољно меда?

У тренутку када је трећа багремова паша у Србији при крају, већ можемо дати поуздан осврт на њене укупне резултате, саопштио је Савез пчеларских организација Србије.
Фото: Unsplash/biancablah

„Велики проценат воде у нектару, честе кише које су ометале медење, довеле су до тога да је било превише дана без икаквог приноса, као и дана са дебелим минусима у крајевима где је киша падала по цео дан“ наводе у овој пчеларској организацији.

Они који су селили кошнице имали су различите резултате, неки боље а неки лошије. Истичу да само 43 одсто пчелара сели кошнице, а ове године се због климатских прилика многи нису ни одлучили за селидбу, те могу слободно да кажу да је ова багремова паша била катастрофална на нивоу Србије.

Напомињу и да многи пчелари напуштају пчеларство због све тежих услова пчеларења, скока цена инпута за 30 до 80 процената, а истовремено ниских тржишних цена меда „јер све је поскупело само је мед појефтинио”.

„Остаје нам да се надамо да ће приноси на наредним пашама унети мало оптимизма, као и да ће коначно кренути извоз меда ка купцима који умеју да цене квалитет“ кажу пчелари и додају да Европска комисија, иако је утврдила да 50 одсто увезеног меда у ЕУ није мед, и даље ништа не предузима по том питању.

Због тога наде за раст цена, поред огромних количина меда на залихама пре свега у Мађарској и Румунији, за сада нажалост нема на територији Европе.

Rumuni najviše kupuju naš kukuruz, Italijani pšenicu

Преузмите андроид апликацију.