Čvrsta zadnjica je zapravo u svrhu dobrog zdravlja, a ne samo lepote. Ako imate bolove u leđima i osećate naprezanje u donjem delu tela, možda je pravo vreme da uključite jednostavne vežbe za zadnjicu u svoj raspored.
U nastavku pročitajte zašto treba raditi na gluteusima i za koje zdravstvene probleme nam ovakav trening može pomoći.
Stabilnost celog tela
Ako redovno radimo vežbe za zadnjicu, automatski pomažemo svom telu da bude stabilnije. Tako štitimo kukove od starosti, a već posle nekoliko meseci vežbanja možemo primetiti da su bolovi koje osećamo dok ležimo na boku, sedimo u turskom sedištu ili jednostavno prekrstimo noge, nestali. Funkcionalni gluteusi takođe pomažu u bržem oporavku od mogućih povreda u predelu donjeg dela leđa, kukova, kolena i skočnih zglobova. Slabi gluteusi mogu uzrokovati neravnotežu u kukovima i bolne tetive i prepone.
Bolje držanje
Kada su gluteusi zategnuti, automatski imamo bolje držanje. Ovo će posebno osetiti ljudi koji često sede i osećaju bol u leđima. Već posle nekoliko meseci izvođenja vežbi za zadnjicu primetićete da će vam bolovi u leđima polako nestati, a držanje će postati mnogo bolje i zdravije. Jaki gluteusi podržavaju kičmu i time vam znatno olakšavaju život.
Smanjena mogućnost povreda kolena, kuka i leđa
Ako gluteusi ne rade svoj posao, ostatak tela je preopterećen. Posebno je opterećena kičma koja postaje podložna povredama. Leđni mišići, kukovi i kolena su manje opterećeni i mnogo teže ćete ih povrediti ako imate napeta leđa.
Bolje i lakše izvođenje vežbi
Jaki gluteusi poboljšavaju ukupne atletske performanse. Gluteusi su odgovorni za ubrzanje, usporavanje, promenu pravca i stvaranje eksplozivne snage prilikom skakanja. Sportisti sa jakim gluteusima biće brži i eksplozivniji u svojim pokretima u poređenju sa onima sa slabijim gluteusima.
Preuzmite android aplikaciju.