Početna > Srbija
Srbija

Cvetićanin: Pozicija Srbije specifična, ali ne loša

Pozicija Srbije u ovim međunarodnim okolnostima je specifična, ali nije loša, jer naša država ima jak argument, a to je da su svi svesni da od Srbije zavise regionalni mir i stabilnost, kaže predsednik Foruma za strateške studije Neven Cvetićanin.
Foto: PrtSc/K1 Televizija/YouTube

„Ja to zovem razmenom stabilnosti, u kojoj bi Srbija trebalo da izveze stabilnost u Evropu, da se ne prelije kriza iz Ukrajine kod nas, što je i u interesu naših građana. Sa druge strane, Evropa bi mogla da izvozi mogućnosti za nastavak ekonomskog rasta. Čini mi se da je EU otvorena za to, pre svega Nemačka i Francuska“, ocenjuje Cvetićanin za Tanjug.

Govoreći o poziciji Srbije i porukama predsednika Aleksandra Vučića da će država biti snažnije na evropskom putu, Cvetićanin navodi da nam sleduje da državu prilagodimo Evropi po pitanjima vladavine prava, funkcionalne demokratije, borbe protiv korupcije.

„Evropa to traži ne zato što hoće da nas pritiska, već zato što to oni imaju. Oni su se opekli sa Rumunijom i Bugarskom koje su primili, a nisu bili spremni“, konstatuje on.

Ističe i da male države moraju da prate velike i nemaju prava na grešku.

„Velike države imaju prava na grešku jer mogu da prežive, a male ne. Na primer, sve ovo u Rusiji i Ukrajini, videćemo da li je bila greška za Rusiju“, ukazuje Cvetićanin.

Kada je reč o pitanju Kosovu i Metohiji, kaže da je to što je Rusija vezala to pitanje za Donbas, Srbiji dodatno suzilo manevarski prostor.

Ukazuje da velike sile imaju svoje interese, a da je važno da Srbija ne bude kolateralna šteta svih procesa, već da moramo da predvidimo šta donosi budućost.

„U ovom momentu nisam siguran da i u Vašingtonu znaju šta će sa Kosovom. Jedna struja je da se bude tvrđi prema Srbiji, a druga smatra da Srbiji treba nešto da se ponudi, u smislu ekonomske perspektive i energetske stabilnosti, kao i garancije za minimum srpskog interesa u regionu“, kaže Cvetićanin.

Prema njegovim rečima, Srbija se, kao društvo i država, nalazi na raskrsnici i moraće da se povede ozbiljna javna debata o tome kako vidimo Srbiju u 21. veku.

„Čak i ti koji smatraju da treba da prekinemo evropski put Srbije, treba da kažu jasno šta to znači. Da li će to da znači da će nam opet uvesti vize, da nećemo moći da putujemo. Kako ćemo da živimo? Svi se sećamo kako je to bilo devedesetih godina“, dodaje Cvetićanin.

Živimo u dobu rata u Ukrajini, konstatuje, kada se dešava jedno “geopolitičko zaključavanje”.

U tom smislu, Cvetićanin je naveo da može da se desi da padne nova “gvozdena zavesa” od Baltika do Crnog mora zbog Ukrajine, a Srbija može da ostane “zaključana” u jednom geostrategijskom području u kojem mora da se snalazi i brani svoje interese.

Vlada Republike Srpske: U BiH nema opasnosti od ratnog sukoba

Preuzmite android aplikaciju.