Почетна > Србија
Србија

Цветићанин: Позиција Србије специфична, али не лоша

Позиција Србије у овим међународним околностима је специфична, али није лоша, јер наша држава има јак аргумент, а то је да су сви свесни да од Србије зависе регионални мир и стабилност, каже председник Форума за стратешке студије Невен Цветићанин.
Фото: PrtSc/K1 Televizija/YouTube

„Ја то зовем разменом стабилности, у којој би Србија требало да извезе стабилност у Европу, да се не прелије криза из Украјине код нас, што је и у интересу наших грађана. Са друге стране, Европа би могла да извози могућности за наставак економског раста. Чини ми се да је ЕУ отворена за то, пре свега Немачка и Француска“, оцењује Цветићанин за Танјуг.

Говорећи о позицији Србије и порукама председника Александра Вучића да ће држава бити снажније на европском путу, Цветићанин наводи да нам следује да државу прилагодимо Европи по питањима владавине права, функционалне демократије, борбе против корупције.

„Европа то тражи не зато што хоће да нас притиска, већ зато што то они имају. Они су се опекли са Румунијом и Бугарском које су примили, а нису били спремни“, констатује он.

Истиче и да мале државе морају да прате велике и немају права на грешку.

„Велике државе имају права на грешку јер могу да преживе, а мале не. На пример, све ово у Русији и Украјини, видећемо да ли је била грешка за Русију“, указује Цветићанин.

Када је реч о питању Косову и Метохији, каже да је то што је Русија везала то питање за Донбас, Србији додатно сузило маневарски простор.

Указује да велике силе имају своје интересе, а да је важно да Србија не буде колатерална штета свих процеса, већ да морамо да предвидимо шта доноси будућост.

„У овом моменту нисам сигуран да и у Вашингтону знају шта ће са Косовом. Једна струја је да се буде тврђи према Србији, а друга сматра да Србији треба нешто да се понуди, у смислу економске перспективе и енергетске стабилности, као и гаранције за минимум српског интереса у региону“, каже Цветићанин.

Према његовим речима, Србија се, као друштво и држава, налази на раскрсници и мораће да се поведе озбиљна јавна дебата о томе како видимо Србију у 21. веку.

„Чак и ти који сматрају да треба да прекинемо европски пут Србије, треба да кажу јасно шта то значи. Да ли ће то да значи да ће нам опет увести визе, да нећемо моћи да путујемо. Како ћемо да живимо? Сви се сећамо како је то било деведесетих година“, додаје Цветићанин.

Живимо у добу рата у Украјини, констатује, када се дешава једно “геополитичко закључавање”.

У том смислу, Цветићанин је навео да може да се деси да падне нова “гвоздена завеса” од Балтика до Црног мора због Украјине, а Србија може да остане “закључана” у једном геостратегијском подручју у којем мора да се сналази и брани своје интересе.

Vlada Republike Srpske: U BiH nema opasnosti od ratnog sukoba

Преузмите андроид апликацију.