Zahvaljujući prekograničnoj saradnji i finansijskoj podršci Evropske unije, čuveni Rokin salaš kod Subotice biće obnovljen i pretvoren u etno-kuću. To će biti rezultat saradnje etnoloških organizacija Srbije i Mađarske u projektu koji ima za cilj povezivanje mladih i tradicije.
Kampovi za mlade i omladinski festivali, kako je predstavljeno na partnerskoj konferenciji u Subotici, treba da zainteresuju mlade za tradiciju njihovih predaka. Da bi se u tome uspelo, potrebno je adekvatno mesto za te aktivnosti, u tradicionalnom duhu. Zahvaljujući ovim ciljevima novo ruho dobiće nepokretno kulturno dobro – Rokin salaš kod Palića.
„Cilj ovog projekta je da mladi neguju kulturu zavičaja i ostavštinu naših predaka i kulturu ovog podneblja na savremeni način“, smatra Ištvan Hulo iz udruženja „Etno lajf“.
Pomenuti salaš nalazi se u zaštićenom prirodnom području, koje je kao i tradicije, takođe deo nasleđa mladima, kojima ovim projektom žele skrenuti pažnju na važnost očuvanja tog područja i u budućnosti.
„I oni moraju, najpre, znati šta čuvamo, šta su prirodne vrednosti, koji su izazovi njihove zaštite i unapređenja“, ističe Tamaš Vinko iz Udruženja ljubitelja prirode „Riparia“.
Projekat dobija još više na značaju ako se zna da u Vojvodini po zakonskim normama i u originalnom obliku postoji svega jedna etno kuća, u Bačkoj Topoli.
Izložba „Inspirisani Italijom“ u Galeriji Narodnog muzeja u Kikindi
Preuzmite android aplikaciju.