Početna > Putovanja
Putovanja

Čudesni gradovi Irana

Iran je ogromna i fascinantna zemlja koja zaslužuje više od jednog teksta u našoj rubrici o putovanjima. Ovaj put, bavimo se gradovima u modernom Iranu, mada ne treba zaboraviti ni njegove istorijske gradove, kao što je legendarni Persepolis čiji ostaci datiraju iz 515. godine pre naše ere i do danas su predmet divljenja posetilaca. Kada se radi o modernim gradovima, izdvajamo četiri.
Isfahan: Iranski dolče vita
Foto: Shutterstock/MehmeteO

Isfahan (poznat i kao Esfahan) treći je najveći grad Irana i jedna od nezaobilaznih turističkih destinacija u ovoj zemlji.

Isfahan odlikuju senoviti bulevari oivičeni drvećem, rajske persijske bašte, parkovi i mostovi, ali i elegantne džamije i radnjice sa rukotvorinama.

Sve ovo grad čini takoreći živim muzejom iranske kulture i tradicije. Kao višnja na šlagu, tu je i trg Nakš-e Džahen (“Trg slike sveta”) koji sa svojih 90 hiljada kvadratnih metara važi za jedan od najvećih na svetu.

Poznat je i kao “Imamov trg” i “Šahov trg”, ali u realnosti predstavlja trg svih građana Isfahana koji se na njemu redovno okupljaju sa svojim familijama, i uživaju u pikniku, šetnji, ili čavrljanju.

Impozantni retagularni trg okružen je džamijama (ističe se Šahova džamija), bazarom i palatom, i zbog svog neupitnog značaja u arhitektonskom smislu upisan je u Uneskov spisak svetske baštine 1979. godine.

Iranci vole da provode večeri napolju, pa se osim na trgu sastaju, šetaju i pevaju i oko fascinantnog mosta Hadžu, preko reke Zajande.

Most ima 23 luka, dug je 133, a širok 12 metara i na njemu postoje tragovi originalnih slika i pločica koji su ukrašavali arkade. U toplo letnje veče idealno je mesto za opuštanje pored reke.

Širaz: Grad poezije
Foto: Pixabay/Endelbachm

Na oko hiljadu kilometara južno od Teherana, nalazi se Širaz, grad koji predstavlja srce persijske kulture i koji u Iranu važi za sinonim za pesnike i intelektualce.

Grad je večno počivalište pesnika Hafeza i Sadija, i mesto hodočašća Iranaca, a smatra se da u njemu ima najviše religijskih objekata u Iranu. Ovde se nalaze i brojni iranski vrtovi, od kojih je najvoljeniji (i najmanji) vrt sa drvećem narandži – Bagh-e Naranjestan.

U Širazu je i verovatno najfotografisanija džamija Irana, poznata kao “ružičasta džamija”. Sagrađena je krajem 19. veka i ističe se svojim vitražima, rezbarenim stubovima, ali i čudesnom igrom svetlosti rano ujutru, kada su njeni persijski tepisi osvetljeni kaleidoskopom šarenih mrlja svetlosti.

Jazd: Život u pustinji

Sa svojim krivudavim uličicama, “vetrohvatima” koji vire iznad krovova i kućama od cigle i blata, ovaj pustinjski grad okružen planinama poseban je po mnogo čemu.

Jedna od interesantnijih aktivnosti je obilaženje lavirinta prastarih ulica izgrađenih tako da se ljudi zaštite od visokih temperatura i odmaranje uz čaj unutar zemljanih čajdžinica u kojima je hlad zagarantovan.

Foto: Shutterstock/Amir Reza Moinfar

Osim šetnje, Jazd je pravo mesto i za pristuvovanje sportskom spektaklu “zurkane” (“kuća snage”). Zurkane se u Jazdu nalazi u starom rezervoaru za vodu jajastog oblika.

To je, takoreći, preteča teretane, mesto nam kom se svakodnevno sastaju muškarci svih dobi koji vežbaju koristeći velike i teške drvene čunjeve uz živu muziku koja se izvodi na bubnjevima.

Foto: Shutterstock/Vladimir Melnik

Od praktikanata ovog drevnog sporta se očekuje da osim snage pokažu viteške vrednosti i integritet, a posetioci mogu da sede oko partera i gledaju vežbe, ukoliko prethodno kupe kartu simbolične vrednosti i ostave obuću napolju.

Jazd se nalazi u samom središtu Irana i naseljen je hiljadama godina. Danas deset odsto njegovog stanovništva sledi tradicije drevne religije zoroastrizma. Ovde se nalazi i jedinstveni zoroastrijski hram u koji su svi posetioci dobrodošli i gde se čuva “večni plamen” ove religije. Na samo 15 kilometara od grada nalaze se pustinjske dine.

Teheran: Neodoljivi haos
Foto: Pixabay/mohammadshahhosseini

Iako se ne ističe lepotom, Teheran, prašnjavu i haotičnu prestonicu sa blizu devet miliona stanovnika, ali i najliberalniji grad u Iranu, ipak ne treba zaobići.

Ušuškan na padinama snegom pokrivenih Alborz planina, nepregledo velik i prepun iznenađenja, ovaj fascinantni metropolis daje putnicima uvid kako u prošlost tako i u budućnost zemlje.

Foto: Shutterstock/Efired

Osim neizbežnih razgovora sa radoznalim lokalcima – na ulici, u parkovima i u metrou, Teheran nam nudi i jedinstveno dekorisanu Golestan palatu i ogromni Bazar, kao i fascinantnu kolekciju nacionalnih dragulja.

Zna se da se u Iranu cene zelene oaze, te je grad prepun parkova, od kojih su dva povezana ogromnim Tabiat pešačkim mostom, građevinom koja je osvojila brojne arhitektonske nagrade.

Teheran je, takođe, prepun kafića – od modernih, u zapadnjačkom stilu, pa do tradicionalnih čajdžinica. Najbolje od svega je što se iz gradske gužve i smoga lako može pobeći u obližnje planine, a postoji i žičara koja vozi na planinu Točal, sa koje se grad može posmatrati u miru i tišini.

Autor teksta: N.K.

Iran: Gostoprimstvo u borbi protiv predrasuda

Preuzmite android aplikaciju.