Početna > Srbija
Srbija

Romi su deo Srbije i ona je njihova zemlja

Vlada Srbije, UNHCR, UNDP i Nacionalni savet Roma potpisali su danas u Palati Srbija zajedničku izjavu o namerama i započeli tematski dijalog o zapošljavanju mladih, obrazovanih Roma i Romkinja. U ime Vlade Srbije, izjavu o namerama potpisala je ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Ona je istakla da joj je izuzetno drago što Srbija po tom pitanju ima podršku UN agencija, ali i da će Romi ubuduće uvek biti uključeni u razgovore o pitanjima koja se tiču njihove sudbine. Ona je izrazila nadu da ćemo uskoro imati jasan plan šta je to bolji život za Rome i Romkinje, šta je čiji zadatak, koliko to košta i ko će to da plati.

„To je dobro za naše društvo, to ga očovečuje, ukida nemilosrdnost diskiriminacije i vrlo često mržnju i netrpeljivost prema Romima. Romi su deo Srbije, Srbija je njihova matična zemlja i naša je želja, više nego obaveza, da to postane realan život u Srbiji“, poručila je Čomić.

Šefica Predstavništva UNHCR u Srbiji Frančeska Boneli.

Rekla je da je cilj zajedničke izjave o namerama i saradnje sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, UNDP i Nacionalnim savetom za romsku manjinu promovisanje ljudskih prava i društvena uključenost osetljivih društvenih grupa.

„Romi, izbegli i druge ugrožene grupe, a posebno mladi među njima, imaju mnogo potencijala i svojim ljudskim kapitalom mogu uvek u značajnoj meri da doprinesu napretku čitavog društva. Naša uloga je da pružimo podršku vlastima kako bi se svaki pojedinac imao priliku da pruži pun potencijal. Oni svojim potencijalom mogu da pomognu lokalnoj zajednici, ali i celom društvu. UNHRC je spreman da radi sa njima i za njih“, navela je Boneli.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Stalna predstavnica UNDP u Srbiji Fransin Pikap istakla je da je društvena inkluzija romske zajednice ključno pitanje vezano za ljudska prava.

Romska zajednica je etnička manjina koja se i dalje suočava sa najvećom diskriminacijom i najvećim preprekama u napretku, ocenila je Pikap i dodala da su potrebne nove strategije i primeri dobre prakse.

Ona je navela projekat UNDP iz 2018 u kojem se 65 obrazovanih Roma uspešno integrisalo u društvo, a njih 26 je zaposleno.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Zaposlili smo ih kao volontere u institucije i organizacije. Tu su sticali nova znanja, veštine i iskustva, a pomagali su javnim ustanovama i nevladinim organizacijama da Srbija postane bolje društvo.

Osnovali su svoje udruženje i tokom pandemije kovida išli su u romska naselja i promovisali vakcinaciju, a jedan od njih, doktor romskog porekla, bio je veoma aktivan radeći sa obolelima od kovida. To je fantastičan primer dobre prakse, koja itekako ima prostora da se unapredi, zaključila je Pikap.