Turska razmatra načine na koje bi mogla da privuče investitore, unovči svoj potencijal obnovljivih resursa i postane energetski snabdevač Evrope.
Na tom putu, pak, predstoje izazovi. Turska se fokusirala najviše na tržišta zelenog vodonika i na energetska tržišta u jugoistočnoj Evropi, ponajviše na Balkan.
Zbog vremenskih uslova i velike teritorije, Turska bi mogla da postane novi centar proizvodnje energije dobijene iz obnovljivih resursa. Blizina ove zemlje Evropi koja je gladna za energijom je prednost koju bi mogla da unovči.
,,Trenutni kapacitet turske proizvodnje električne energije, koje se odnose na obnovljive izvore su 7,8 GW od solarne i 10,7 GW od energije vetra. Pre kraja godine, tursko Ministarstvo energetike želi da raspiše tendere za projekte da se dobije dodatnih 3 GW iz obnovljivih izvora“, kaže Eser Ozdil, saradnik u Atlantskom savetu u Turskoj.
Prethodnih meseci se zemlja fokusirala na izgradnju krovnih solarnih panela. Tradicionalno je ulagala i u hidroelektrane, a nešto manje i u geotermalnu tehnologiju.
,,Turska je dostigla značajan napredak u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora energije (OIE), te je 2020. udeo te energije bio 44%. Hidroelektrane su najvažniji izvor obnovljive energije sa udelom od 20%“, rekao je jedan turski zvaničnik.
Međutim, domaće potrebe makar kratkoročno sprečavaju izvoz energije, te Turska može da snabdeva samo manja tržišta. Turska se fokusirala najviše na tržišta zelenog vodonika i na energetska tržišta u jugoistočnoj Evropi, ponajviše na Balkan.
Postoje prepreke – region pati od suše
Energija vode je dar koji se brzo može pretvoriti u prokletstvo. Ceo region, naime, pati od suše.
,,Prošle godine su suše jako pogodile Tursku, koja je zbog toga morala da se okrene gasu. Iz tog razloga se povećala potrošnja gasa i to sa 48 milijardi kubnih metara 2020. na preko 60 milijardi kubnih metara 2021. godine“, kaže Aura Sabadus, novinarka Nezavisnog servisa za informacije o hemijskim i energetskim tržištima. Ona je istakla da se tržište hidroenergije u regionu od tada samo malo popravilo.
Radimo važan posao za čistiju budućnost.
Stručnjaci tvrde da Turska mora da poveća kapacitete kako bi privukla nove investicije, jer električna mreža inače ne bi bila stabilna. Vlada je uložila u gas i izgradila novu nuklearnu elektranu. Međutim, poteškoće ostaju.
,,Nejasno je kako da se popravi tržište energije, sve dok nuklearka Akuju ne bude puštena u rad. Može doći do kašnjenja, usled trenutne geopolitičke situacije, pošto je gradi ruska kompanija“, kaže Čarls Elinas, saradnik u Atlantskom Savetu. Rok za početak rada nuklearke je 2023. godine.
Narednih meseci će i uvoz gasa biti ograničen, jer su cene visoke, a Evropska unija gleda da uveze što više gasa koji ne dolazi iz Rusije.
Prošle godine Turska je s Rusijom obnovila ugovore o uvozu gasa, povezane s holandskim čvorištem TTF. Cene u Evropskoj uniji rastu, a ruski gas će takođe poskupeti.
,,S obzirom da je ekonomska situacija loša, troškovi uvoza će iscrpeti turske finansije“, kaže Elinas.
Iako je Turska prošle godine zabeležila rast privrede od 11%, ekonomisti smatraju da je pred državom turbulentna godina. Turska lira je u slobodnom padu, inflacija je visoka, a rat u Ukrajini nepovoljno utiče na turizam.
Zajednički pokušaji?
Turska trenutno igra ulogu posrednika između Rusije i Ukrajine. Trenutna svetska finansijska i geopolitička situacija je navela Tursku da se okrene saradnji sa Egiptom, Izraelom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i, odnedavno, sa Grčkom.
,,Do sada se Turska grabila za energente, ali nedavno održan sastanak između turskog predsednika i grčkog premijera ukazuje na okretanje saradnji“, kaže Elinas i dodaje da obe države moraju da rade na popravljanju ekonomske situacije.
Energetska povezanost bi mogla da promoviše dijalog između te dve zemlje, kao što se pokazalo u slučaju Krita i Kipra.
Veće mogućnosti
Kapacitet prekogranične trgovine električnom energijom je minimalan. Prema energetskoj analitičarki Auri Sabadus, 2015. godine je prenosni kapacitet električne enrgije iz Turske ka EU iznosio 500-600 MW.
,,Trebalo bi značajno povećati ove kapacitete“, kaže Eser Ozdil iz Atlantskog Saveta.
Turske kompanije ulažu na Balkanu, uključujući Prištinu i Albaniju. Glavni fokus je na gasnim tržištima, jer Turska može da koristi svoja četiri (uskoro pet) terminala tečnog gasa, koji obično ne rade u proleće i leto. Pored toga, turske i balkanske kompanije mogle bi da razviju zajedničke energetske projekte, kaže Ozdil.
Zeleni vodonik u fokusu
Zeleni vodonik je ključni stub energetskih planova EU.
,,Evropljani će morati da uvoze trećinu svoje potražnje za vodonikom iz zemalja koje nisu članice EU, a Turska nije pomenuta u strategiji EU. Bila bi to odlična prilika da dve strane rade zajedno. Turska i jugoistočna Evropa bi mogle da razviju sektor vodonika i time pomognu da gasne mreže u regionu dobiju novu namenu“, kaže Aura Sabadus.
Turska ima stratešku prednost zbog svoje infrastrukture, uključujući luke i Južni koridor gasa. Prošle godine je testirano uključivanje vodonika u gasovode, a tursko Ministarstvo energetike radi na razvoju strategije u sektoru vodonika. Turski stručnjaci smatraju da bi 2025-2030. zemlja mogla da dostigne udeo vodonika u gasovodima od minimum 10%.
Povoljno finansiranje EU bi moglo da pomogne Turskoj da se fokusira na električnu energiju i vodonik.
,,Potrebna je politička volja, Evropa mora da pruži ruku pomirenja Turskoj i obe strane moraju da okrenu novi list“, kaže Sabadus i dodaje da bi bolja saradnja bila korisna za sve.
U prvom planu projekti održivog razvoja i saradnja u rudarstvu i OIE
Preuzmite android aplikaciju.