Sa svojim čeličnim neboderima, vrhunskim kuvarima, fantastičnim muzejima i uzbudljivim festivalima, takozvani “vetroviti grad” će vas “oduvati” svojim neverovatno raznolikim sadržajima.
Čikago, treći najveći grad u SAD, jedan je od najvažnijih kulturnih, finansijskih i industrijskih centara zemlje. Smešten na jugozapadnoj obali jezera Mičigen, dom je za oko 2,7 miliona stanovnika, dok njegovo šire metropolitansko područje broji preko 9,5 miliona ljudi, uljučujući Baraka Obamu, Opru Vinfri i Majkla Džordana, između ostalog.
Grad je poznat po svojoj multikulturalnosti, bogatoj istoriji, impresivnoj arhitekturi, zavidnoj kulturnoj sceni, brojnim turističkim atrakcijama i, naravno – vetru. O vetru u prestonici savezna države Ilinoj pisao je i Aleksandar Hemon, kome je Čikago već decenijama dom: “Vetar – jedrilice u luci Grant Park skakuću po vodi, žice jarbola histerično zveckaju; uzlazni tok Bakingemske fontane pretvorio se u vodeni oblak; prozori zgrada u centru grada se tresu i lupaju; pešaci na Aveniji Mičigen uvukli su glave među ramena”. No, bez obzira na često neprijatne vremenske uslove, Čikagu se gleda kroz prste.
Grad je osnovan 1833. godine na mestu susreta reka Čikago i Mičigen. Brzo je rastao zahvaljujući svom strateškom položaju kao transportni čvor između istočne i zapadne obale Sjedinjenih Država. Nakon otvaranja kanala Ilinois i Mičigen 1848. godine, što je omogućilo plovidbu od Velikih jezera do reke Misisipi, još više je dobio na važnosti.
Iako je 1871. godine veliki deo grada uništen u strašnom požaru, Čikago se brzo oporavio i obnovio, što je dovelo do urbanističkog buma i izgradnje nekih od prvih nebodera na svetu, po kojima je i danas poznat. Gde su neboderi, tu su i liftovi – a smatra se da je prvi bezbedni lift na svetu instaliran baš u Čikagu. Već krajem 19. veka, grad je postao jedan od vodećih industrijskih i poslovnih centara u SAD.
Čikago je bogat znamenitostima koje privlače milione turista svake godine. Među najpoznatijim atrakcijama je Milenijumski park, otvoren 2004. godine, u kome se danas nalazi “the Bean”, prepoznatljiva skulptura Anish Kapoora, kao i paviljon Džeja Prickera, dizajniran od strane Frenka Gerija.
“Čikago institut umetnosti” jedan je od najstarijih i najvažnijih muzeja u Sjedinjenim Državama, sa više od 300.000 umetničkih dela, uključujući poznate slike kao što su „Nedelja posle podne na ostrvu a Grande Jatte“ Georgesa Seurata i „Američki gotik„ Granta Vuda. Nezaobilazan je i Villis neboder, nekada najviša zgrada na svetu, sa svojom osmatračnicom na 103. spratu gde posetioci mogu hodati po staklu iznad grada.
Aktivnost bez adrenalina bila bi šetnja oko jezera Mičigen čiji Navy Pier nudi brojne atrakcije, uključujući vrteške, vožnju čamcem, restorane, i pozorišta. Nezabilazne su i ture brodićem po rekama i jezeru Mičigen, jer se grad sagleda iz drugačije perspektive. Ipak, ukoliko ste turista u Čikagu i imate mogućnosti da odete samo na jednu turu, to bi verovatno trebala da bude arhitektonska, budući da se kroz upoznavanje njegovih zgrada nauči mnogo o samoj istoriji.
Ljubiteljima sporta u Čikagu nikako neće biti dosadno. Grad je dom nekoliko profesionalnih sportskih timova uključujući Čikago Bulse, legendarnu NBA ekipu. Kulturna ponuda je na posebnom nivou, sa brodvejskim produkcijama koje se izvode u čuvenim teatrima kao što su CIBC Theatre i Chicago Theatre. Grad je takođe poznat po svojoj džez i bluz muzici, sa mnogobrojnim klubovima koji nude živu muziku. Jedan od njih je omiljeni bar najpoznatijeg kriminalca u istoriji grada, Al Kaponea – “Green Mill”, gde je živa džez svirka u ponudi svake večeri.
Pored svega ovoga, Čikago je gastronomski raj, sa restoranima koji nude sve, od proslavljene pice i hot doga pa do svih mogućih internacionalnih kuhinja. O restoranima sa Mišelin zvezdicama ne treba trošiti reči.
Zbog svega ovoga, ali i drugih manje poznatih znamenitosti kao što je njegov skriveni podzemni grad sa mrežom tunela – Pedway, Čikago se sa razlogom smatra jednim od najfascinantnijoh gradova u Sjedinjenim Amerčkim Državama.
Autor teksta: N.K.
Preuzmite android aplikaciju.