Početna > Srbija
Srbija

Cene udžbeničkog kompleta za niže razrede od 7.000 dinara

Cena udžbeničkog kompleta za niže razrede iznosi oko 7.300 dinara, a za više, konkretno za sedmi razred, cena je negde oko 11.800 dinara, kaže za Tanjug Tamara Bačković iz Zavoda za udžbenike.
Foto: Pexels/Pixabay
„Kada govorimo o srednjoj školi, tu ne možemo da budemo toliko precizni, jer u okviru gimnazije imamo tri različita smera, a pored njih i srednje stručne škole, u kojima svaki smer podrazumeva drugačiju kombinaciju udžbenika, ali, u proseku, kada govorimo o zajedničkim udžbenicima za gimnazije i stručne škole, cena se kreće od 550 do 1100 dinara i to najveći broj udžbenika, dok jedan broj dostiže cenu od 1500 i nešto malo preko 1500 dinara“, rekla je Bačković.

Što se tiče školskog pribora, cene variraju u zavisnosti od proizvođača i kvaliteta, napomenula je Bačković.

Sveske se, u Zavodu za udžbenike, na primer, kreću od 45 do 200 dinara.

„Grafitne olovke se mogu naći već po ceni od 15 i najviše 70 dinara. Pernice, opet u zavisnosti od kvaliteta i proizvođača, koštaju od 700 dinara pa naviše prazne, a pune od 1500 do 2000 dinara. Cene rančeva, na primer, kreću se od 2.000 do 7.000 dinara“, istakla je Bačković.

Ona je istakla da je Zavod za udžbenike Beograd juče počeo sa isporukom udžbenika za osnovne škole na području Beograda, a na osnovu naloga koji im je dostavljen od strane Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu grada Beograda.

Kako kaže, uskoro se očekuje i isporuku za srednju školu i dodaje da se uglavnom, za sada sve odvija bez većih problema i po utvrđenom planu.

U izdavačkoj kući „Klett“ rekli su za Tanjug da prosečna cena kompleta udžbenika za prvi razred osnovne škole iznosi 8.500,00 dinara, dok prosečna cena kompleta za osmi razred osnovne škole iznosi 14.520,00 dinara.

Pored udžbenika, izdavačke kuće Klett, Novi Logos i Freska učenicima nude i komplete lektira za predmet Srpski jezik i književnost od prvog do osmog razreda, kažu u Klettu i dodaju da u ponudi imaju sva dela koja su propisana Programom nastave i učenja za osnovno školsko obrazovanje.

„Ono što je novina na našem tržištu jeste bogata didaktičko-metodička aparatura koju sadrži svaka naša lektira. Učenici mogu proširiti svoje znanje rešavajući različite zadatke, kreativne slagalice i asocijacije.

Lektire su bogato ilustrovane i vodili smo računa o tome da sve nepoznate reči u delima naših pisaca budu detaljno objašnjene na način prilagođen uzrastu učenika. Pored toga, istakli bismo i digitalne sadržaje koji prate naše lektire, a kojima učenici mogu pristupiti skenirajući QR kodove koji se nalaze na stranicama. Posebno ističemo edukativnu igricu „Baš-čelik”“, ističu u ovoj izdavačkoj kući.

Kada je reč o školskom priboru, na prodajnom sajtu eknjižara može se videti da je cena grafitne olovke od 20 dinara, pune pernice oko 1140 dinara, cena tempera 155 dinara, vodene boje 120 dinara, voštane boje oko 150 dinara, cena geometrijskog školskog seta je 824 dinara…

Inače, u Osnovne škole su počeli da stižu prvi kompleti besplatnih udžbenika koje je kupio Grad Beograd, a od ponedeljka 21. avgusta će knjige biti isporučivane u većem broju.

Oko 190.000 kompleta će biti raspoređeno, a roditelji će moći da ih preuzmu uz potpis ili osobu koju su ovlastili.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić objasnio je pre dva dana da svaka škola bira izdavača kao i ranije, da se potpisuju ugovori sa izdavačima udžbenika i za osnovne i za srednje škole, i jedina je razlika što će ovog puta Grad platiti.

„Sada je na školama i izdavačima da sprovedu proceduru i nema razloga da ne verujem da će 1. septembra učenike sačekati udžbenici u učionicama ili tamo gde su ih čekali svih prethodnih godina u zavisnosti od škole, kako je i ranije funkcionisalo“, rekao je Šapić.

Kako se navodi na sajtu Ministarstva prosvete, svi udžbenici koji su prošli stručnu ocenu i imaju odobrenje Ministarstva do 1. februara, uvršteni su u Katalog udžbenika i mogu se koristiti u narednoj školskoj godini.

Priručnici odobreni u skladu sa Zakonom o udžbenicima unose se u Katalog priručnika.

Škole biraju udžbenike iz Kataloga udžbenika na period od četiri godine.

U svakoj školi nastavničko veće donosi odluku o izboru udžbenika na obrazloženi predlog stručnih veća za oblasti predmeta, odnosno stručnog veća za razrednu nastavu.

U svim odeljenjima istog razreda u školi, za isti predmet koristi se isti udžbenik jednog izdavača, a cene udžbenika formiraju se na tržištu.

Vučić: Susret sa Erdoganom će biti korak u poboljšanju odnosa

 

 

 

Preuzmite android aplikaciju.