Početna > Biznis
Biznis

Cene hrane u Crnoj Gori porasle za 44 odsto od jula 2019. i nastavljaju da rastu

Cene hrane u Crnoj Gori od jula 2019. godine, prema podacima Monstata, porasle su za 44 odsto i nastavljaju da rastu, a trgovci za to krive uvoznike i rast troškova, iako prema poreskim prijavama njima značajno raste i prihod i profit, pišu podgoričke Vijesti.
Foto: Pixabay/igorovsyannykov

Vlada je u martu ove godine, u saradnji s trgovačkim lancima, pokrenula kampanju „Stop inflaciji” tokom koje su snižene cene za neke robne marke, ali je ona kratko trajala i već u aprilu su cene nastavile da rastu.

Iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, unutar kojeg se nalazi i podresor trgovina, nisu odgovorili na pitanje Vijesti da li prate rast cena u maloprodajama, da li su zabrinuti zbog nastavka inflacije, i da li planiraju nastavak akcije „stop inflaciji” ili donošenje nekih drugih mera kojima bi se zaustavio ili ograničio rast cena.

Navode da iz Ministarstva nisu odgovorili ni na pitanje da li do rasta cena dolazi zbog takozvane „uvozne inflacije” ili su visoke marže uvoznika, veletrgovaca i prodavaca u maloprodaji.

U Crnoj Gori, kažu, niko se ozbiljno nije bavio istraživanjem uzroka inflacije, za razliku od Hrvatske čija je Narodna banka u naučnom istraživanju utvrdila da je glavni razlog inflacije povećavanje marži uvoznika i trgovaca u želji da povećaju profit.

Centralna banka Crne Gore uradila je „Dijagnostičku analizu inflacije”, u kojoj su naveli da je inflacija u Crnoj Gori pod dominantnim uticajem globalnih faktora, u prvom redu rasta cena hrane i nafte na međunarodnom tržištu, ali bez jasnog matematičkog dokazivanja takve tvrdnje.

Da ova tvrdnja CBCG nije tačna pokazuju i podaci Monstata, da je u svakom mesecu postojao rast mesečne inflacije, osim nakratko u martu, iako su tokom protekle dve godine cene goriva, kao i berzanske cene žitarica, uljarica i drugih roba, značajno i padale, a da to nije uticalo na cene u crnogorskim marketima.

Takođe, stoji u analizi Vijesti, cene nisu bile u padu ni kada je Vlada prepolovila iznose akciza na gorivo, i ukinula ili smanjila PDV na osnovne životne namirnice.

Tržište je u Crnoj Gori slobodno i vlada nema zakonske mogućnosti da ograničava cene, iako je konkurencija vrlo ograničena da se naruči kod uvoznika hrane, gde jedna firma može da zastupa skoro sve brendove jedne vrste proizvoda.

Povraćaj novca samo ako agencija otkaže putovanje

Preuzmite android aplikaciju.