Nekoliko profesija je zabeležilo rast prosečne tražene cene rada u digitalnoj ekonomiji – prodaja i marketing (6,2 odsto), kreativne usluge i multimedija (4,6 odsto), profesionalne usluge (5 odsto) i pisanje i prevođenje (0,6 odsto).
To znači, pokazala je analiza Centra za istraživanje javnih politika, da je rast cene rada u ovim profesijama doneo značajne dodatne prihode onima koji rade na onlajn platformama.
Na primer, srpski gig radnici, pod pretpostavkom da su radili puno radno vreme (176 časova mesečno), u oblastima prodaje i marketinga i kreativnih usluga i multimedije bili su u mogućnosti da zarade 171,5 dolar, odnosno 145,1 dolara više nego pre šest meseci.
Ovakvo kretanje zarada, naročito u oblasti prodaje i marketinga, odslikava tražnju za gig radom na globalnom nivou koja je upravo najizraženija u oblasti marketinga.
S druge strane, posebno interesantno je to da je uprkos padu prosečne zarade po satu u oblasti razvoja softvera, atraktivnost gig rada ostala relativno velika za srpske IT stručnjake. U ovoj oblasti je u prethodnom periodu došlo do relativno malog smanjenja broja radnika.
„To se objašnjava nizom povezanih uticaja: životnim stilom pojedinaca u ovoj profesiji, jer veliki broj njih radi od kuće i kada imaju klasičan ugovorni odnos sa poslodavcem; potom relativno visokim platama koje se mogu zaraditi u ovoj oblasti. Prosečna plata na platformi sa punim radnim vremenom u oblasti razvoja softvera iznosi više od 4.500 dolara. Sem toga, poslovi na razvoju softvera su, inače, najbolje plaćeni poslovi na digitalnom tržištu, a povrh toga, verovatno, su tu i specifičnosti samog posla, kao što su situacije u kojoj je gig rad za značajan deo digitalnih radnika dodatni izvor prihoda“ navode nadležni iz ovog centra koji su istraživanjem opisali digitalnu geografiju Srbije i zemalja u regionu u odnosu na rod, zarade i profesije kojima se najčešće bave digitalni radnici.
Hakeri ove godine ukrali dve milijarde dolara u kripto valutama
Preuzmite android aplikaciju.