У Београду је данас званично представљена суверена AI фабрику у оквиру дата центар кампуса, а председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је да је то стратешки важна инвестиција за српску привреду.

“Ово је стратешки важна инвестиција за унапређење пословања и њену међународну конкурентност”, изјавио је Чадеж након промоције, саопштено је из Привредне коморе Србије.
Како је навео, AI фабрика, коју је отворио Орион телеком је опремљена најмодернијим и најмоћнијим чиповима за моделовање и развој сопствених AI решења.
“Сигуран сам да је реч о јединственој инфраструктури у југоисточној, па и централној Европи”, истакао је Чадеж.
Нова платформа омогућава компанијама да на бази вештачке интелигенције користе податке, раде предиктивне анализе и оптимизацију пословних процеса – од производње и логистике до финансијских услуга и осигурања.
Чадеж је оценио да је посебна предност то што подаци остају у земљи, без потребе за складиштењем на клауд серверима у иностранству, што значајно повећава безбедност и суверенитет података.
“Компаније у Србији сада имају прилику да без чекања користе најсавременију инфраструктуру, тренирају сопствене моделе и унапређују продуктивност. То конкретно значи већу ефикасност, ниже трошкове и значајну конкурентску предност у односу на компаније у региону које немају приступ оваквим ресурсима”, навео је Чадеж.
Као пример, он је указао да производна компанија која примени AI решења у оптимизацији процеса може остварити и до 30 одсто предности у продуктивности у односу на конкуренцију која такву технологију не користи.
Чадеж је нагласио да ће Комора имати активну улогу у едукацији и информисању компанија о могућностима које нова инфраструктура доноси.
“Ово није само још један ИТ центар. Данас свака компанија, без обзира на делатност, мора да примењује AI решења како би унапредила пословање, остала конкурентна и обезбедила опстанак на тржишту. Србија сада има инфраструктуру која то омогућава одмах”, поручио је Чадеж.
Преузмите андроид апликацију.



