Početna > Život i stil
Život i stil

Bundeva: Dobra hrana i još bolji lek

Bundeva je neizostavna jesenja namirnica, bogata lekovitim sastojcima, ukusna, a istovremeno niskokalorična.
Foto: Pixabay/jensphotography

Bundeva je koristan diuretik, a njene semenke preporučuju se trudnicama, dojiljama, starijim osobama, obolelima od bolesti jetre ili prostate. Takođe, osobe koje boluju od reume, gihta, upale bubrega i bešike treba da konzumiraju bundevu što češće. Osim toga, ova jesenja namirnica izuzetno blagotvorno deluje na upale jajnika i prateće pojave menopauze. Uz obilje dragocenih lekovitih sastojaka, bundeva je nezaobilazna namirnica na trpezi.

Specifičnog je ukusa i mirisa, a od njega se mogu pripremati i slana i slatka jela. Može se jesti dinstano, pečeno, prženo, a i njen sok izuzetno blagotvorno deluje na organizam. Plod bundeve sadrži 90 odsto vode, ali i dosta minerala i vitamina. Bundeva je bogata biljnim vlaknima, posebno pektinom, pa veoma blagotvorno deluje na organizam, a njen plod gotovo da nema masnoće. U 100 grama bundeve ima manje od 30 kalorija, što je čini idealnom hranom za sve koji žele da izgube višak kilograma.

Kraljica jeseni Beta-karoten, kojim bundeva ima u izobilju, ima višestruka zaštitna dejstva na ljudski organizam.

Blokira delovanje slobodnih radikala i na taj način direktno sprečava oštećenje ćelijske strukture DNK, deluje kao jak antioksidans, što znači da zaustavlja razvoj superoksida i peroksida. Bundeva je izuzetno bogata provitaminom A, koji je važan za dobro funkcionisanje očiju, posebno mrežnjače, i štiti oko od katarakte.

Bundeva se koristi i preventivno, jer zahvaljujući selenu u semenkama, ali i provitaminu A u njenom mesu, štite organizam od tumora, odnosno smanjuje rizik od raka grla, jednjaka, želuca i grlića materice.

Bundeva odlično deluje na problematičnu kožu, posebno masnu kožu sklonu aknama, pa se koristi u kremama i maskama za lice. Bundevu mogu da jedu dijabetičari, pod uslovom da ne dodaju šećer, kao i osobe sa bolestima želuca i tankog creva. Ova namirnica se posebno preporučuje osobama koje boluju od psorijaze, a mogu da je konzumiraju u kuvanom ili pečenom obliku, ali i kao sok.

Seme bundeve

Seme bundeve je zaista odličan izvor vlakana i nezasićenih masnih kiselina koje su dobre za zdravlje srca. Pored toga, visoka je koncentracija proteina, minerala i vitamina. U 100 g semenki bundeve ima 559 kalorija, od čega su 30 g proteina (31 odsto niacina, 17 odsto selena…). Bogate su aminokiselinama, triptofanom, koji u telu pretvara serotonin i utiče na dobar san. Sadrže i niz drugih korisnih sastojaka, od celuloze i pektina do salicilne kiseline. Seme bundeve je odličan lek protiv crevnih parazita, pa se najčešće preporučuje kao efikasna hrana protiv dečjih glista.

Bundevino ulje

Od semenki bundeve pravi se i karakteristično ulje koje zbog svog specifičnog ukusa daje posebnu aromu jelima i odlično je kao dodatak salatama i čorbi. Stručnjaci tvrde da bučino ulje, zahvaljujući lecitinu koji sadrži, sprečava aterosklerozu i čisti krvne sudove, reguliše nivo holesterola u krvi, preventivno deluje u regulisanju rada mokraćne bešike, pomaže u lečenju iritabilnog creva. sindroma i deluje kao regulator hormona. Određene studije su takođe potvrdile da ovo ulje smanjuje rizik od kamena u bubregu. Rane, pukotine ili opekotine na koži takođe se mogu tretirati ovim uljem. U narodnoj medicini bundeva se koristi za uklanjanje pega i kao lek za ujede zmija.

Recept dana: Kolač od bundeve sa čokoladnim prelivom

Preuzmite android aplikaciju.