Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Bulevar oslobođenja – deo grada koji nikada ne spava (VIDEO)

Bulevar oslobođenja je jedna od najdužih i najprometnijih ulica u Novom Sadu. Kao žila kucavica grada, često je posmatran kao deo za sebe i za razliku od drugih ulica u Novom Sadu može se reći da se ovaj Bulevar posebno izdvaja od drugih.

Ova „neformalna“ gradska četvrt, samoprozvana pre svega među stanovnicima Novog Sada, prostire se od Železničke stanice do Mosta slobode, odnosno od Bulevara Jaše Tomića do Ulice Narodnog fronta.

Najpoznatiji bulevar u Novom Sadu
Foto: Gradske info

Da je ovaj Bulevar najpoznatiji bulevar u Novom Sadu svedoče njegovi žitelji i svi oni koji Novi Sad posete bar jednom u životu. Neminovan je da se njime prođe, za sve stanovnike, putnike, đake i zaposlene…

Nastao je još sedamdesetih godina prošloga veka, a u etapama se gradio i poprimao polako današnji izgled.

Bulevar oslobođenja postao je zvanično 1991. godine, a pre toga je nosio naziv Bulevar 23. oktobra.

Dužina Bulevara oslobođenja iznosi 2700 metara, u najširem delu širok je 50 metara i ima 6 kolovoznih traka, odnosno po tri u svakom smeru, bicklističku i pešačku stazu.

Foto: Gradske info

Od juna do avgusta ove godine, uz pomoć Pokrajinske vlade i Grada Novog Sada izvršena je rekonstrukcija kolovoza na Bulevaru oslobođenja. Rekonstrukcija puta urađena je posle više od pola veka.

Kompletna rekonstrukcija jedne od najprometnijih ulica u Novom Sadu završena je pre nešto više od dve nedelje, a trenutni izgled kolovoza može da se uoči sa novonastalih fotografija. U toku rekonstruisanja Bulevara oslobođenja građani su mogli da uvek koriste jedan deo Bulevara jer su se radovi vršili fazno. Mesec dana pre početka radova, Javno komunalno preduzeće „Parking servis“ izvršilo je i rekonstrukciju parkirališta na Bulevaru oslobođenja, te je tako sem presvučenog asfalta duž čitavog Bulevara, presvučena i mesta za parkiranje sa desne i leve strane Bulevara.

Foto: Gradske info

Bulevar zbog svoje dužine preseca mnoge poznate novosadske ulice od Bulevara kralja Petra, Novosadskog sajma, Pavla Papa, Narodnog fronta, Futoške, itd.

Na Bulevaru oslobođenja su smešteni mnogi trgovinski i ugostiteljski objekti, poslovnice preduzeća, sedišta firmi, ali i Futoška pijaca, jedan od ulaza na Limanski park, izlaz na železničku stanicu i mnogo drugoga.

Foto: Gradske info
Bulevar oslobođenja – deo grada koji nikada ne spava

Bulevar oslobođenja je često sinonim i za deo grada koji nikada ne spava. Mlađe stanovništvo zna da, kada se na ovu stranu zaputi, bilo da su kasni sati ili rano jutro, uvek će nekoga sresti i videti neki objekat koji radi 24 časa. Tokom dana u ovom delu grada je velika gužva, što od automobila, što od ljudi.

Na Bulevaru oslobođenja nalaze se neki od najpoznatijih ugostiteljakih lokala u gradu, sedišta mnogih državnih preduzeća poput zgrade Elektrovojvodine, prostorija Nacionalne službe za zapošljavanje, zgrada Prekršajnog suda u Novom Sadu, Javno preduzeće „Srbijagas“, zgrada Naftne industrije Srbije, zgrada Osnovnog suda u Novom Sadu, zgrada Agrovojvodine, ali i bivša zgrada novinskog lista „Dnevnik“, zgrade dva kineska centra – „Elefant“ i „Panda“, tržni centar „Merkator“ i treći najveći tržni centar u Srbiji, a do pre koju godinu i najveći, „Promenada“.

Foto: Gradske info

Pored svega ovoga, Bulevar ima i čast da se sa njegove strane ulazi na jedan od četiri ulaza u Limanski park, da gleda na deo stadiona „Karađorđe“ i ima ulaz na najpopularniju novosadsku pijacu, Futošku pijacu.

Foto: Gradske info

Preko puta Futoške pijace, u Ulici Ognjena Price, a za mnoge na Bulevaru oslobođenja, nalazi se i Škola za osnovno obrazovanje i vaspitanje odraslih „Sveti Sava“. Ovo je jedina, ovog tipa institucija, u neposrednoj blizini Bulevara oslobođenja.

Na Bulevaru oslobođenja nema vrtića i drugih škola, ali u ulicama koje su paralelne ili izbijaju na Bulevar, može se pronaći nešto od toga.

U zgradama na samom Bulevaru pruža se mnogo mesta za stanovanje. Mnoge zgrade su nastale odmah nakon nastanka i Bulevara, specifičnog su izgleda i ističu se po velikom broju spratova. S toga nije nepoznato, da ukoliko tražite stan, vrlo verovatno ćete skoro uvek nabasati na veliki broj oglasa iz urpavo ove „nesuđene“ novosadske četvrti.


Sajlovo – gradska četvrt poznata još i kao „Donje Sajlovo“ (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.