Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Budisava je Novi Sad

Budisava je najmlađe selo u Šajkaškoj, pozicionirano na 20 km od grada, na putu između Kaća i Titela.
Foto: Gradske info

Zanimljivost koja možda i nije toliko poznata jeste da je Budisava pravljena da bude mađarsko selo.

Kako bi se održala ravnoteža u društvu i ni jedna nacionalna zajednica ne bi postala brojnija, a samim tim se i odlučila na, ne daj Bože, neku ideju samostalnosti, vlast je odlučila da spreči masovno naseljavanje Srba na ovom području tako što će napraviti selo u kome će naseliti isključivo Mađare.

Kovilj je Novi Sad (FOTO)

Krajem 19. veka Koviljčani su smislili da deo državnog zemljišta, koji nije bio dobro isparcelisan i iskorišćen, prodaju.

Kada je u dnevnim novinama osvanuo oglas za prodaju velikog komada zemlje, Janoš Hankonji je taj oglas prosledio austrougarskoj vladi i predložio da se na području gusto naseljene šume napravi selo.

Međutim, finansijska situacija nije bila toliko sjajna pa su uz Mađare prilikom kolonizacije pristigli i Nemci. Mađari su u znak zahvalnosti predsedniku austrougarske vlade Kalmanu Tisi selo nazvali Selo Tise Kalmana, dok su ga Nemci zvali Šumsko novo selo.
Foto: Gradske info

Po aktu o dozvoli da se gradi selo, jedna polovina stanovnika morala je biti mađarske, a druga polovina Nemačke nacionalnosti, dok su svi stanovnici zajedno još dugo vraćali dugove utrošene za izgradnju sela.

Multikulturalnost kojom Budisava i danas odiše, svoje korene vuče još iz daleke prošlosti kada su u slozi živeli Nemci, Mađari i Srbi. U to doba, komšija se pre svega merio na osnovu svoje ljudskosti, a ne nacionalnosti.

O bliskim odnosima pripadnika različitih naroda svedoči i blizina crkava rasprostranjenih po selu. Katolička, Reformatska i Pravoslavna crkva i dalje svedoče o multikulturalnosti ovog mesta, dok je Evangelistička crkva, koja je nekada takođe krasila ravnicu Budisave, srušena 1946. godine nakon završetka Drugog svetskog rata.
Foto: Gradske info

Ispred Katoličke crkve nalazi se “Turul“, odnosno spomenik mitske ptice, podignut u čast palih boraca i nestalih Mađara u Prvom svetskom ratu, dok se ispred mesne zajednice nalazi Spomenik palim borcima u Narodnooslobodilačkoj borbi, podignut u sećanje na 22. oktobar, tačnije dan kada je oslobođeno selo.

Školsko dvorište osnovne škole “Ivo Andrić“ krije najlepše uspomene svih onih koji su ovde odrastali. Roditelji, ali i njihova deca često su imali iste učitelje, te kada je mlađima potrebna pomoć oko domaćeg zadatka uvek imaju adekvatnu pomoć.

Leto otvara nove mogućnosti, te se svi mladi sjate u obližnji park, mesto na kome najviše vole da se rashlade uz neko ledeno piće i dobro društvo sa kojim su odrasli.
Foto: Gradske info

Zima je ipak malo dosadnije godišnje doba za mlade Budisavljane. Tada “bleju“ u parku zameni “otpadanje“ u kafiću Campari u kome uvek vlada prijatna i raspevana atmosfera.

Kada se užele dobre klope, meštani odlaze u “Grlić salaš“ koji je nadaleko poznat po najboljem gurmanskom meniju.

Iako malo selo, Budisava i danas ima izuzetno razvijen kulturni i socijalni život. Ona je svake godine domaćin raznih manifestacija poput kampa za folkloraše, festivala testenina i drugih…
Foto: Gradske info

Ukoliko ikada odlučite da je posetite, već pri prvoj poseti zaljubićete se u prijatan karakter ljudi koji ovde žive. Niko vas neće gledati popreko, bilo kojoj nacionalnosti pripadali, a ukoliko naiđete na nekog od starijih meštana Budisave, obavezno ih pitajte da vam pričaju o istoriji ovog mesta, to će vas, garantujemo, samo još više zaljubiti u nju.

Svaki kvart je Novi Sad

 

Preuzmite android aplikaciju.