Početna > Putovanja
Putovanja

Brodvej – više od pozorišta

Brodvej, matica najboljih pozorišta na svetu i košnica talenta, u širokoj ponudi zbivanja u Njujorku rangira se prilično visoko sa svojim mjuziklima i predstavama. Ovde glumci najčešće nastupaju osam puta nedeljno, bez plej – beka, ostave srce na pozorišnim daskama i ne promašuju visoke note u mjuziklima. Ulaznice u proseku koštaju 80 dolara i iako je prva reakcija na cenu “skupo je”, kada se šou završi shvatite da je magija koju ste upravo doživeli – neprocenjiva.
Foto: Unsplash/Alevision Co

Istorija počinje kada su u 18. veku u Nasau ulici Volter Mari i Tomas Kin osnovali prvo pozorište u kom su se davale predstave po Šekspirovim klasicima.

Američki rat za nezavisnost je obustavio funkcionisanje pozorišta u međuvremenu nastalih u Njujorku, da bi 1798. ponovo proradila. Otvoren je Park teatar sa 2000 mesta. Sale su nicale po celom gradu, da bi kasnije počele da se koncentrišu u “Teatar distriktu”. Odjednom su svi išli u pozorište.

Dvadesetih se Brodvej takmičio sa prvim filmovima, četrdesetih koristio umetnost za protest protiv rata, a osamdesetih se izborio za status istorijskog dobra od nacionalnog značaja. Iako mu s vremena na vreme popularnost opada ili raste, kvalitet nikad ne manjka.

Kada se zavese spuste retko ko će izaći van a da mu se ne omakne jedno iskreno “vau”, pa čak i ako nije ljubitelj teatra. Ako vas tema predstave ne dotiče posebno, uvek se možete diviti multitalentovanim performerima, kostimima, scenografiji, koreografiji.
Foto: Shutterstock/Pit Stock

Brodvej broji četrdesetak profesionalnih pozorišta koja se nalaze između 39. i 66. ulice na Menhetnu i imaju preko 500 sedišta. Postoje i manja pozorišta, takozvani “of – Brodvej”, i ona najmanja poznata kao “of – of – Brodvej”. Ukupno ih je na stotine, pa fraza “ponešto za svačiji ukus” ovde ima smisla.

U Njujorku je vrlo lako ispuniti dane aktivnostima, i vrlo teško odabrati koju predstavu pogledati na Brodveju. Ipak, ako se nađete na Menhetnu, ne propustite da budete jedan od 13 miliona ljudi koji godišnje vide prestavu na Brodveju.
Foto: Unsplash/Kyle Head

Od klasika kao što je “Fantom iz opere”, preko Hari Potera i Aladina pa do rep mjuzikla “Hamilton” o Aleksandru Hamiltonu i očevima američke nacije, svaka predstava je posebna, i svaka je nekome omiljena.

Pri izboru obratite pažnju ko su dobitnici “Toni” nagrade, ekvivalenta Oskara u svetu Brodveja. Svake sezone ovde se okušaju i poznata holivudska lica – Hju Džekmen, Metju Broderik, Forest Vitaker, Denzel Vošington, koji je nedavno izjavio da će “na Brodveju i završiti karijeru”, između ostalih.

Samu aveniju Brodvej, kojoj skup pozorišta duguje ime, opisao je 1868. godine u svom radu “Tajne velikog grada” Edvard Vinslou Martin. On kaže: „Najlepša ulica na svetu je Brodvej. Prostire se celom dužinom ostrva. Ali njeni najatraktivniji delovi su između Zelene Kuglane i Trideset četvrte ulice.”
Foto: Shutterstock/Stuart Monk

Avenija je iz doba kad su Njujorkom gazodovali Holanđani, a grad se zvao Novi Amsterdam. Služila je kao prečica za prelazak preko celog poluostrva Indijancima, i danas je jedina avenija koja dijagonalno seče ortogonalno uređeni Menhetn. Duga je preko 50 kilometara, prolazi kroz Bronks in završava se u okrugu Vestčester. Na njoj se nalazi i Tajms skver, najpoznatiji trg na svetu.

Avenija Brodvej poznata je i po nekoliko prelepih građevina. Jedna od njih je Apthorp, završena 1908, u stilu italijanske renesanse. Apthorp je stambena zgrada, sa patiom koji predstavlja pravu malu urbanu džunglu. Rouzi o Donel i Sindi Loper neke su od njenih slavnih stanara.

Foto: Pexels/Luis Dalvan

Još jedan arhitektonski biser je Vulvort zgrada koja je 1913, kada je sazidana sa svojih 60 spratova bila najviša zgrada u Njujorku tokom 17 godina. Vulvort zgrada izgleda kao gotska katedrala, a lobi je ukrašen muralima i mozaicima.

Početkom 20. veka bila je sedište Kolumbija rekords, te su u njoj snimljeni prvi džez tonski zapisi, Original Dixieland Jass benda.

Neke od zgrada pozorišta su i arhitektonski interesantne, kao But teatar u venecijansko – renesansnom stilu, ili Al Hirschfeld teatar u vizantijskom stilu i sa maorskim lukovima.

Za neka pozorišta kažu da su opsednuta duhovima, kao Novi Amsterdam i Belasko. Sve i da pravih duhova nema, među ovim zgradama i ulicama itekako se oseti prisustvo Džudi Garland, Frenka Sinatre, Džerija Luisa i drugih vanvremenskih zvezda kojima je Brodvej bio dom.

Autor teksta: N. Gološin (2018)

 

Zašto volim Njujork

Preuzmite android aplikaciju.