Бродвеј, матица најбољих позоришта на свету и кошница талента, у широкој понуди збивања у Њујорку рангира се прилично високо са својим мјузиклима и представама. Овде глумци најчешће наступају осам пута недељно, без плеј – бека, оставе срце на позоришним даскама и не промашују високе ноте у мјузиклима. Улазнице у просеку коштају 80 долара и иако је прва реакција на цену “скупо је”, када се шоу заврши схватите да је магија коју сте управо доживели – непроцењива.
Историја почиње када су у 18. веку у Насау улици Волтер Мари и Томас Кин основали прво позориште у ком су се давале представе по Шекспировим класицима.
Амерички рат за независност је обуставио функционисање позоришта у међувремену насталих у Њујорку, да би 1798. поново прорадила. Отворен је Парк театар са 2000 места. Сале су ницале по целом граду, да би касније почеле да се концентришу у “Театар дистрикту”. Одједном су сви ишли у позориште.
Двадесетих се Бродвеј такмичио са првим филмовима, четрдесетих користио уметност за протест против рата, а осамдесетих се изборио за статус историјског добра од националног значаја. Иако му с времена на време популарност опада или расте, квалитет никад не мањка.
Када се завесе спусте ретко ко ће изаћи ван а да му се не омакне једно искрено “вау”, па чак и ако није љубитељ театра. Ако вас тема представе не дотиче посебно, увек се можете дивити мултиталентованим перформерима, костимима, сценографији, кореографији.
Бродвеј броји четрдесетак професионалних позоришта која се налазе између 39. и 66. улице на Менхетну и имају преко 500 седишта. Постоје и мања позоришта, такозвани “оф – Бродвеј”, и она најмања позната као “оф – оф – Бродвеј”. Укупно их је на стотине, па фраза “понешто за свачији укус” овде има смисла.
У Њујорку је врло лако испунити дане активностима, и врло тешко одабрати коју представу погледати на Бродвеју. Ипак, ако се нађете на Менхетну, не пропустите да будете један од 13 милиона људи који годишње виде преставу на Бродвеју.
Од класика као што је “Фантом из опере”, преко Хари Потера и Аладина па до реп мјузикла “Хамилтон” о Александру Хамилтону и очевима америчке нације, свака представа је посебна, и свака је некоме омиљена.
При избору обратите пажњу ко су добитници “Тони” награде, еквивалента Оскара у свету Бродвеја. Сваке сезоне овде се окушају и позната холивудска лица – Хју Џекмен, Метју Бродерик, Форест Витакер, Дензел Вошингтон, који је недавно изјавио да ће “на Бродвеју и завршити каријеру”, између осталих.
Саму авенију Бродвеј, којој скуп позоришта дугује име, описао је 1868. године у свом раду “Тајне великог града” Едвард Винслоу Мартин. Он каже: „Најлепша улица на свету је Бродвеј. Простире се целом дужином острва. Али њени најатрактивнији делови су између Зелене Куглане и Тридесет четврте улице.”
Авенија је из доба кад су Њујорком газодовали Холанђани, а град се звао Нови Амстердам. Служила је као пречица за прелазак преко целог полуострва Индијанцима, и данас је једина авенија која дијагонално сече ортогонално уређени Менхетн. Дуга је преко 50 километара, пролази кроз Бронкс ин завршава се у округу Вестчестер. На њој се налази и Тајмс сквер, најпознатији трг на свету.
Авенија Бродвеј позната је и по неколико прелепих грађевина. Једна од њих је Аптхорп, завршена 1908, у стилу италијанске ренесансе. Аптхорп је стамбена зграда, са патиом који представља праву малу урбану џунглу. Роузи о Донел и Синди Лопер неке су од њених славних станара.
Још један архитектонски бисер је Вулворт зграда која је 1913, када је сазидана са својих 60 спратова била највиша зграда у Њујорку током 17 година. Вулворт зграда изгледа као готска катедрала, а лоби је украшен муралима и мозаицима.
Почетком 20. века била је седиште Колумбија рекордс, те су у њој снимљени први џез тонски записи, Original Dixieland Jass бенда.
Неке од зграда позоришта су и архитектонски интересантне, као Бут театар у венецијанско – ренесансном стилу, или Al Hirschfeld театар у византијском стилу и са маорским луковима.
За нека позоришта кажу да су опседнута духовима, као Нови Амстердам и Беласко. Све и да правих духова нема, међу овим зградама и улицама итекако се осети присуство Џуди Гарланд, Френка Синатре, Џерија Луиса и других ванвременских звезда којима је Бродвеј био дом.
Аутор текста: Н. Голошин (2018)
Преузмите андроид апликацију.