Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da je optužba opozicije da je Zakon o planiranju i izgradnji donet da bi se prodavali nacionalni parkovi, takva nebuloza da ne znate kako da odgovorite na to.
„Više me plaši da je to iskorišćeno za dodatne pozive na nasilje od onih koji kažu da se bore protiv nasilja“, rekla je Brnabić i dodala da smo na protestima čuli juče i pre četiri dana kada je usvojen ovaj zakon, da će „pasti krv zbog njega“.
„To nije zakon o eksproprijaciji, to nije zakon kojim se bilo šta privatizuje, to nije zakon kojim se bilo šta rasprodaje, to je zakon o planiranju i izgradnji“, naglasila je Brnabić gostujući na TV Prva.
Ovakvi zakoni treba da donesu još brži ekonomski rast, jer je intencija da se brže izdaju građevinske dozvole, ali na transparentniji način, navela je premijerka Srbije.
Prema njenim rečima, taj zakon se može nazvati zelenim zakonom, jer garantuje određenu pokrivenost zelenim površinama, da na svakom objektu imate elektro punjače, garantuje standarde koji se tiču zaštite kulturnih dobara, garantuje da sada, ukoliko treba da gradite neke objekte u blizini ili rekonstrukciju na nekom kulturnom dobru, ako ne radite na način na koji je propisano i ne čuvate kulturna dobra, da institucije kulture mogu da zaustave radove, što nikada nije bilo.
Ona je kazala da se mogu čuti laži da će nekome nešto da oduzme ili da je predsednik Republike Aleksandar Vučić požurio da potpiše taj zakon da ne bi mogli da se žale Ustavnom sudu.
Brnabić je istakla da, bez obzira da li je taj zakon potpisan ili ne, vi možete da tražite od Ustavnog suda da preispita ustavnost.
Tako su kod Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, tražili preispitivanje ustavnosti, na primer udruženje „Mame su zakon“, Ustavni sud je rekao da treba neke stvari da promenimo i nikakav problem tu nije bio, navela je premijerka.
Brnabić je kazala da je konverzija uvedena tek 2009. godine i da to ne znači da su tek tada neke stvari usklađene sa Ustavom.
Prema njenim rečima, konverzija ne postoji ni u jednoj drugoj zemlji, ni u zemljama bivše Jugoslavije, i da su čak i ekonomski novinari koji su protiv vlasti naveli da će to osloboditi ogroman kapital, ali da to ne znači da će se graditi na svakoj dostupnoj površini, već upravo suprotno.
Brnabić je rekla da je sa nekima od tih koji se bune razgovarala u petak kasno uveče telefonom, pozvala ih da dođu u Vladu Srbije da imaju sastanak, da čuje šta je njihova muka i da zajedno to reše, da razjasne odredbe zakona.
Kako je istakla, oni su rekli apsolutno ne, oni nisu za dijalog, oni su samo isključivo za pretnje i nasilje.
Kada je reč o Zakonu o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama, u toku je javna rasprava o njemu, a Brnabić navodi da se predloženim dopunama predlaže posebna psihijatrijska ustanova za brigu o deci sa ispoljenim mentalnim smetnjama i opasnim ponašanjem, koji će tu biti upućeni na osnovu mišljenja konzilijuma i zadržani radi dijagnostike i lečenja.
Premijerka je kazala da mi nememo takve institucije, da nemamo takve psihijatrijske ustanove, da moramo da donesemo izmene i dopune zakona kako bi imali takvu ustanovu, gde bi mogli da smestimo maloletnog monstruma K.K. koji je počinio stravičan zločin u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“.
To će biti posebna ustanova, ne samo da se kazne počinici, već da se leče i da se obezbedi sigurnost svih ostalih građana u Srbiji, naglasila je Brnabić.
Prema njenim rečima, to je ono što je obećano i svim roditeljima ubijene dece i svim roditeljima u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i svim građanima Republike Srbije.
Neposredno nakon te tragedije smo to obećali i predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sa time izašao. Za to su potrebne izmene i dopune zakona, i ja sam insistirala da i to bude na javnoj raspravi zato što mi je važno da svi učestvujemo u ovome i da imamo konsenzus u društvu, kazala je Brnabić.
Đukić Dejanović: Prioritet u radu će mi biti suzbijanje nasilja u školama
Preuzmite android aplikaciju.