Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да је оптужба опозиције да је Закон о планирању и изградњи донет да би се продавали национални паркови, таква небулоза да не знате како да одговорите на то.
„Више ме плаши да је то искоришћено за додатне позиве на насиље од оних који кажу да се боре против насиља“, рекла је Брнабић и додала да смо на протестима чули јуче и пре четири дана када је усвојен овај закон, да ће „пасти крв због њега“.
„То није закон о експропријацији, то није закон којим се било шта приватизује, то није закон којим се било шта распродаје, то је закон о планирању и изградњи“, нагласила је Брнабић гостујући на ТВ Прва.
Овакви закони треба да донесу још бржи економски раст, јер је интенција да се брже издају грађевинске дозволе, али на транспарентнији начин, навела је премијерка Србије.
Према њеним речима, тај закон се може назвати зеленим законом, јер гарантује одређену покривеност зеленим површинама, да на сваком објекту имате електро пуњаче, гарантује стандарде који се тичу заштите културних добара, гарантује да сада, уколико треба да градите неке објекте у близини или реконструкцију на неком културном добру, ако не радите на начин на који је прописано и не чувате културна добра, да институције културе могу да зауставе радове, што никада није било.
Она је казала да се могу чути лажи да ће некоме нешто да одузме или да је председник Републике Александар Вучић пожурио да потпише тај закон да не би могли да се жале Уставном суду.
Брнабић је истакла да, без обзира да ли је тај закон потписан или не, ви можете да тражите од Уставног суда да преиспита уставност.
Тако су код Закона о финансијској подршци породицама са децом, тражили преиспитивање уставности, на пример удружење „Маме су закон“, Уставни суд је рекао да треба неке ствари да променимо и никакав проблем ту није био, навела је премијерка.
Брнабић је казала да је конверзија уведена тек 2009. године и да то не значи да су тек тада неке ствари усклађене са Уставом.
Према њеним речима, конверзија не постоји ни у једној другој земљи, ни у земљама бивше Југославије, и да су чак и економски новинари који су против власти навели да ће то ослободити огроман капитал, али да то не значи да ће се градити на свакој доступној површини, већ управо супротно.
Брнабић је рекла да је са некима од тих који се буне разговарала у петак касно увече телефоном, позвала их да дођу у Владу Србије да имају састанак, да чује шта је њихова мука и да заједно то реше, да разјасне одредбе закона.
Како је истакла, они су рекли апсолутно не, они нису за дијалог, они су само искључиво за претње и насиље.
Када је реч о Закону о заштити лица са менталним сметњама, у току је јавна расправа о њему, а Брнабић наводи да се предложеним допунама предлаже посебна психијатријска установа за бригу о деци са испољеним менталним сметњама и опасним понашањем, који ће ту бити упућени на основу мишљења конзилијума и задржани ради дијагностике и лечења.
Премијерка је казала да ми немемо такве институције, да немамо такве психијатријске установе, да морамо да донесемо измене и допуне закона како би имали такву установу, где би могли да сместимо малолетног монструма К.К. који је починио стравичан злочин у Основној школи „Владислав Рибникар“.
То ће бити посебна установа, не само да се казне починици, већ да се лече и да се обезбеди сигурност свих осталих грађана у Србији, нагласила је Брнабић.
Према њеним речима, то је оно што је обећано и свим родитељима убијене деце и свим родитељима у Основној школи „Владислав Рибникар“ и свим грађанима Републике Србије.
Непосредно након те трагедије смо то обећали и председник Србије Александар Вучић је са тиме изашао. За то су потребне измене и допуне закона, и ја сам инсистирала да и то буде на јавној расправи зато што ми је важно да сви учествујемо у овоме и да имамо консензус у друштву, казала је Брнабић.
Đukić Dejanović: Prioritet u radu će mi biti suzbijanje nasilja u školama
Преузмите андроид апликацију.