Početna > Srbija
Srbija

Bolnice, škole i vrtići izuzeti iz mera štednje

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je da bi sporazum o strateškom partnerstvu Srbije i SAD o saradnji u oblasti energetike dodatno unapredio odnose dve države i omogućio našoj zemlji više investicija i nove tehnologije u izgradnji kapaciteta za proizvodnju energije.
Foto: Gradske info

„Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike između Srbije i SAD bio bi jako važan za nas i na njemu radimo već gotovo dve godine. Sporazum će stvoriti uslove da imamo mnogo više investicija velikih, kvalitetnih kompanija u oblasti energetike“, rekla je Mihajlović u Kragujevcu.

Ona je dodala da takav sporazum Srbija već ima sa Francuskom, Rusijom, Kinom, Azerbejdžanom.

„Taj sporazum će nam doneti i nove investicije i nove tehnologije, a unaprediće sveukupnu saradnju sa SAD i omogućiće da se naš energetski sektor razvija brže nego do sada. Želimo velike projekte, pre svega kada je reč o elektroenergetici, jer je cilj povećanje učešća OIE u proizvedenoj energiji, a to znači i kapacitete sa najnovijim tehnologijama“, rekla je Mihajlović odgovarajući na pitanja novinara.

Bolnice, škole i vrtići izuzeti iz mera štednje

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović demantovala je danas navode pojedinih medija da je resorno ministarstvo naložilo mere štednje električne energije školama, vrtićima i bolnicama u Srbiji.

Kako je kazala za Tanjug, Ministarstvo rudarstva i energetike je isključivo dalo preporuke jedinicama lokalne samouprave, javnim preduzećima, državnim ustanovama i institucijama da moraju da naprave svoje planove za štednju.

„Očekujemo da do 1. oktobra dobijemo sve planove. Do sada, prema podacima koje svakodnevno ažuriramo, od 162 jedinice lokalne samouprave 73 su dostavile plan štednje, od 37 javnih preduzeća 29 je dostavilo svoje planove. Od 50 privrednih subjekata 30 je dostavilo plan štednje, a od 38 državnih institucija, u koje spadaju razna ministarstva, državne uprave i drugi, svoje planove za štednju dostavilo je 18. Razgovaramo sa onima koji nisu dostavili planove, zato što vidimo da negde ima nerazumevanja. Ne postoji opština, grad ili preduzeće kao ni državna ustanova koja ne može bar malo da uštedi električnu energiju. Dobijamo i odgovore pojedinih koji kažu kako već štede i ne mogu više od toga. To nije tačno. Svi mogu i sada im pomažemo da sagledamo gde je to gde bi mogli da snize potrošnju električne energije. Bolnice, škole i vrtići su izuzeti iz ovih planova za štednju. Njih nismo uopšte uzimali u obzir ni jednom jedinom preporukom“, rekla je Mihajlović.

Ona se osvrnula na dosadašnje efekte podizanja energetske efikasnosti, u okviru koje država subvencioniše građane za zamenu stolarije, kotlova i solarnih panela, rekavši da je do sada utrošeno 5,3 milijarde dinara za te namene.

„Dvadeset pet hiljada domaćinstava je u procesu da završi zamenu stolarije. Često možemo da čujemo da se pominje da to nije dovoljno brzo. Ali nije bilo jednostavno to uraditi. Imali smo situacije u pojedinim lokalnim samoupravama nije bilo dovoljno malih i srednjih preduzeća koja bi radila takav posao. Druga stvar na kojoj smo insistirali je da postoji tačna procedura i da sve mora da bude propraćeno javnim pozivom. Obezbedili smo više od 200 miliona evra upravo za podizanje energetske efikasnosti, zamenu stolarije, izolaciju kuće, zamenu kotlova, ugradnju solarnih panela. Uprostili smo sve procedure koje smo mogli i smatramo da nam treba sigurno nekoliko godina da taj proces podizanja energetske efikasnosti postane rutinska stvar u Srbiji“, navela je ministarka.

Komentarišući sporazum o strateškom partnerstvu između Vlade Srbije i Vlade Sjedinjenih Američkih Država ministarka Mihajlović je ocenila da je to veoma važan sporazum na kojem se radilo dve godine.

„To je sporazum koji treba da stvori uslove da imamo mnogo više investicija kvalitetnih velikih kompanija, pre svega američkih, u oblasti energetike. U pitanju je sporazum kakav mi na primer imamo sa Francuskom i sa Rusijom i Kinom i on treba da pomogne da vidimo i upoznamo neke nove tehnologije koje mogu da dođu kod nas. Zapravo, to je sporazum koji treba da unapredi našu saradnju i da doprinese da se mi kao zemlja mnogo brže razvijamo nego do sada, pre svega u oblasti energetike“, objasnila je ministarka suštinu sporazuma koji je juče usaglašen u razgovoru sa ambasadorom SAD Kristoferom Hilom.

Orlić: Stolica za tzv. Kosovo u UN ne dolazi u obzir

Preuzmite android aplikaciju.