Почетна > Бизнис
Бизнис

Богатство најимућнијих Кинеза пало највише у две деценије

Кинески богаташи су ове године забележили највећи пад вредности њихове имовине у последње две деценије, јер су руско-украјински рат, политика Пекинга „нула ковид случајева“ и пад акција на берзама у континенталној Кини и Хонг Конгу „појели“ њихово богатство, према годишњој ранг листи Хурун објављеној данас.
Foto: Pixabay/PublicDomainPictures

На кинеској листи богатства, коју објављује магазин Хурун и на којој су рангирани најбогатији Кинези с минималном нето имовином од 5,0 милијарди јуана (690 милиона долара), ове године је тај праг достигло само 1.305 људи, што је 11 одсто мање него у 2021, пренео је Ројтерс.

Њихово укупно богатство износи 3,5 билиона долара, што је за 18 процената мање у односу на прошлу годину.

Број појединаца који имају 10 милијарди долара или више мањи је за 29 особа, а број једноцифрених милијардера, у доларском износу, опао је ове године за 239, према подацима са ранг листе.

„Ове године је забележен највећи пад на Хурун кинеској листи богаташа у последње 24 године“, рекао је Руперт Хугверф, председник и главни истраживач који саставља Хурун извештај.

Наjвећи ударац су претрпели шефови техолошких компанија, при чему је, примера ради, богатско оснивача Алибабе Џека Маа потонула за 29 одсто на 25,7 милијарди долара.

Водећа тројка на листи најбогатијих Кинеза остала је непромењена.

Џонг Шаншан, власник пунионица воде Нонгфу Спринг и компаније за производњу вакцина Пекинг Вантаи Биолоџикал Фармасјутикалс, заузео је прво место на листи другу годину заредом, с богатством које је порасло за 17 посто на 65 милијарди долара.

Оснивач БајтДенса, који поседује и ТикТок, Џанг Јиминг, налази се на другом месту, али је његово богатство пало за 28 процената на 35 милијарди долара због пада вредности БајтДенса, а на позицији број три се задржао Зенг Јућун, председник гиганта за производњу батерија, иако је његова нето вредност такође пала за 28 посто на 32,9 милијарди долара.

SAD zaplenile ukradene bitkoine vredne oko 3,36 milijarde dolara

 

Преузмите андроид апликацију.