Почетна > Свет
Свет

Блинкен: Кисинџер је имао здрав осећај за прошлост и визију за будућност

Амерички дипломата Хенри Кисинџер је једном написао да, „ма колико били различити велики државници историје, сви су имали једнако здрав осећај за прошлост и визију за будућност’“, рекао је данас амерички државни секретар Ентони Блинкен.

Фото: Танјуг/AP Photo/Richard Drew
Он на тај начин истакао да је, данас преминули Кисинџер, као некадашњи студент историје и стратегије, током „невероватних 100 година, направио обоје“.

Блинкен је подсетио да је породица некадашњег државног секретара побегла у Сједињене Америчке Државе из нацистичке Немачке 1938. године, када је имао свега 15 година.

„Нашавши уточиште у Америци, Хенри је касније написао како је лично искусио шта је наша нација значила за остатак света, посебно за прогоњене и обесправљене“, навео је актуелни амерички државни секретар.

Блинкен је нагласио да је Кисинџер волео нацију која је примила његову породицу и да је до краја живота осећао „дужност и жељу да служи Америци, њеном народу, њеној идеји“.

„Примљен у америчку војску са 19 година, придружио се савезничким снагама које су ослободиле Европу у Другом светском рату, за шта је добио и вредно одликовање“, истакао је амерички државни секретар.

Споменуо је и како је Кисинџер написао да је „за разлику од историчара, академика или аналитичара, државнику дозвољено само једно нагађање, јер су његове грешке су непоправљиве”.

Према Блинкеновим речима, некадашњи чувени државни секретар и саветник за националну безбедност, донео је безброј одлука које су мењале историју.

„Служити као главни амерички дипломата данас значи кретати се кроз свет који носи Хенријев трајни печат – од односа које је успоставио, преко алата за које је био пионир, до архитектуре коју је изградио“, рекао је државни секретар.

Истакао је да је Кисинџер чак и у својој десетој деценији, био одлучан да гледа у будуц́ност, као и у прошлост.

Нагласио је да је Кисинџерова трајна способност да искористи своју стратешку оштроумност и интелект, за суочавање с новим изазовима сваке деценије, наводила председнике, државне секретаре, саветнике за националну безбедност и друге лидере да траже његов савет.

„То важи и за мене – било да сам путовао у Кину више од 50 година након његовог трансформативног одласка, или да сам тражио његов савет док смо обликовали наш приступ вештачкој интелигенцији, о којој је он плодно размишљао, писао и саветовао, и тако све до последњих недеља свог живота“, устврдио је Блинкен.

Амерички државни секретар поручио је на крају да је „мало људи боље проучавало историју, а још мање их је учинило више да обликује историју, од Хенрија Кисинџера“.

 

Blinken: Primirje između Izraela i Hamasa donelo rezultate

Преузмите андроид апликацију.