Početna > Novi Sad

Kulturna scena Novi Sad

„Bijenale scenskog dizajna“ u okviru Nedelje arhitekture

U Novom Sadu počeo je peti Kaleidoskop kulture četvorodnevnim programom otvaranja. Kreativni distrikit kao novi centar savremenog stvaralaštva pokrenuo je pogone kreativnih industrija na gotovo 30 lokacija.
Foto: novisad2022.rs
400 umetnika iz 40 zemalja uvelo je publiku u centralni deo manifestacije – pet nedelja umetnosti: vizuelnu, izvođačku, primenjenu, arhitekturu i književnost

Danas počinje prva Nedelja arhitekture, koju će obeležiti “Bijenale scenskog dizajna” u organizaciji Fakulteta tehničkih nauka. Za vreme Kaleidoskopa ono ponovo oživljava u Novom Sadu.

O tome šta će obeležiti ovogodišnje izdanje bijenala razgovarali smo za Radio Novi Sad sa umetničkom direktorkom bijenala Miom David, na jednoj od aktuelnih izložbi u Kreativnom distriktu.

„Glavna izložba „Bijenale scenskog dizajna“ se zove „Majstorsko pismo“ i posvećena je onim ljudima koji su iza scene, ali ne, mi obično kažemo da su iza scene kostimografi i scenografi, mi ovde baš mislimo na one zanatlije koji po idejama kosimografa i scenografa izrađuju ono što mi posle vidimo.

Ti ljudi su nekako uvek skriveni, ima ih sve manje. Mi smo hteli da njima posvetimo što više prostora, pokušali smo da ih i dovedemo, ali oni neće da stanu pod svetla. Mi smo doneli neke objekte iz različitih predstava, iz regiona sa prostora bivše Jugoslavije, ceo Bijenale pokriva taj prostor.

Ovde imamo iz šesnaest različitih pozorišta, određene komade, što scenografije, što kostima.

Bijenale se ove godine obnavlja, to je manifestacija koja je postojala od 1997. do 2006. godine i sada radimo prvi put obnovljeno Bijenale. Činilo nam se da je sada vreme, zato što je nekako najvažnijih nasleđa, ta škola koja se otvorila, koja sada slavi, ove godine će biti deset godina.

Kada govorimo o scenskom dizajnu mi govorimo o jednom interdisciplinarnom, multidiciplinarnom polju u kome ne govorimo samo o pozorišnim praksama, već i van pozorišnim, umetničkim i kustoskim praksama scenskog dizajna, odnosno o svim onim oblastima koje učestvuju na kreiranje događaja, a podrazumevaju svetlo, zvuk, kostim, scenu itd.

Ovog puta imamo šest izložbi, imamo simpozijum, različite radionice, okrugao sto i sve što ide uz megalomanskoj strukturi, podeljeno u devet celina. Najveći broj programa se nalazi ovde u Kreativnom distriktu, kako svi volimo da nazovemo u Kineskoj četvrti, ali imamo i „Teip“, to je jedan projekat koji radimo sa kolektivom Numen, to je u parku kod Rektorata.

Takođe simpozijum, koji će biti ponedeljak, utorak, sreda isto u atrijumu Rektorata i omladinske radionice koje su svaki dan, dečije radionice koje su isto nekoliko dana svaki dan i niz pratećih izložbi koje osim ove mislim da je zanimljiva „Forti magije“, to su opšet razgovori sa ovim ljudima koji su iza scene koja nam se nalazi u Gvožđari broj 2. i „Studentski Bijenale“ jako zanimljiv i značajan zato što je jedna izložba koja je okupila studente iz regione koji već danima zajedno rade.

Ukoliko trebam nešto reći, šta je nešto najvažnije na Bijenale jeste što pravimo neku vrstu platforme gde se susreću, kako i profesionalci, tako i studenti, i u stvari, iskoristili smo i Kaleidoskop i Novi Sad kao Evropsku prestonicu kulture, da dovedemo što više ljudi, i to će se desiti – imamo preko pedeset, šezdeset gostiju u ovim narednim danima“.

Koncerti / Otvaranje Kaleidoskopa kulture

Preuzmite android aplikaciju.