Почетна > Нови Сад

Културна сцена Нови Сад

„Бијенале сценског дизајна“ у оквиру Недеље архитектуре

У Новом Саду почео је пети Калеидоскоп културе четвородневним програмом отварања. Креативни дистрикит као нови центар савременог стваралаштва покренуо је погоне креативних индустрија на готово 30 локација.
Foto: novisad2022.rs
400 уметника из 40 земаља увело је публику у централни део манифестације – пет недеља уметности: визуелну, извођачку, примењену, архитектуру и књижевност

Данас почиње прва Недеља архитектуре, коју ће обележити “Бијенале сценског дизајна” у организацији Факултета техничких наука. За време Калеидоскопа оно поново оживљава у Новом Саду.

О томе шта ће обележити овогодишње издање бијенала разговарали смо за Радио Нови Сад са уметничком директорком бијенала Миом Давид, на једној од актуелних изложби у Креативном дистрикту.

„Главна изложба „Бијенале сценског дизајна“ се зове „Мајсторско писмо“ и посвећена је оним људима који су иза сцене, али не, ми обично кажемо да су иза сцене костимографи и сценографи, ми овде баш мислимо на оне занатлије који по идејама косимографа и сценографа израђују оно што ми после видимо.

Ти људи су некако увек скривени, има их све мање. Ми смо хтели да њима посветимо што више простора, покушали смо да их и доведемо, али они неће да стану под светла. Ми смо донели неке објекте из различитих представа, из региона са простора бивше Југославије, цео Бијенале покрива тај простор.

Овде имамо из шеснаест различитих позоришта, одређене комаде, што сценографије, што костима.

Бијенале се ове године обнавља, то је манифестација која је постојала од 1997. до 2006. године и сада радимо први пут обновљено Бијенале. Чинило нам се да је сада време, зато што је некако најважнијих наслеђа, та школа која се отворила, која сада слави, ове године ће бити десет година.

Када говоримо о сценском дизајну ми говоримо о једном интердисциплинарном, мултидициплинарном пољу у коме не говоримо само о позоришним праксама, већ и ван позоришним, уметничким и кустоским праксама сценског дизајна, односно о свим оним областима које учествују на креирање догађаја, а подразумевају светло, звук, костим, сцену итд.

Овог пута имамо шест изложби, имамо симпозијум, различите радионице, округао сто и све што иде уз мегаломанској структури, подељено у девет целина. Највећи број програма се налази овде у Креативном дистрикту, како сви волимо да назовемо у Кинеској четврти, али имамо и „Теип“, то је један пројекат који радимо са колективом Нумен, то је у парку код Ректората.

Такође симпозијум, који ће бити понедељак, уторак, среда исто у атријуму Ректората и омладинске радионице које су сваки дан, дечије радионице које су исто неколико дана сваки дан и низ пратећих изложби које осим ове мислим да је занимљива „Форти магије“, то су опшет разговори са овим људима који су иза сцене која нам се налази у Гвожђари број 2. и „Студентски Бијенале“ јако занимљив и значајан зато што је једна изложба која је окупила студенте из регионе који већ данима заједно раде.

Уколико требам нешто рећи, шта је нешто најважније на Бијенале јесте што правимо неку врсту платформе где се сусрећу, како и професионалци, тако и студенти, и у ствари, искористили смо и Калеидоскоп и Нови Сад као Европску престоницу културе, да доведемо што више људи, и то ће се десити – имамо преко педесет, шездесет гостију у овим наредним данима“.

Koncerti / Otvaranje Kaleidoskopa kulture

Преузмите андроид апликацију.