Početna > Život i stil
Život i stil

Beli ili braon piričan? Koji je zdravija opcija za naše telo?

Svakog dana donosimo razne odluke, uključujući i one o našoj ishrani. Vrlo često čujemo da određene namirnice nisu zdrave i zato ih izbegavamo, ne pokušavajući da istražimo nešto više o njima.
Foto: Pixabay/pictavio

Jedna od dilema je izbor između belog i smeđeg pirinča. Smeđi pirinač sadrži više hranljivih sastojaka od belog pirinča, što ga čini zdravijom opcijom.

Čineći to, smeđi pirinač podržava zdravlje creva, pomaže u ravnoteži šećera u krvi i pomaže u ukupnom metaboličkom zdravlju. Ali ni beli pirinač nije loš za vas.

U stvari, možda je bolja opcija za one koji imaju problema sa varenjem vlakana, ali i za ublažavanje povremenih bolova u stomaku.

Smeđi pirinač minimalno obrađeno celo zrno poznato po visokom sadržaju vlakana.

Zadržava sve delove jezgra zrna. S druge strane, beli pirinač se ne smatra celim zrnom.

Smeđe pirinčane mekinje se uklanjaju da bi se napravio beli pirinač, rafinisano zrno.

Iako je smeđi pirinač nutritivno bogatija opcija, konzumira se mnogo ređe u poređenju sa rafinisanim pirinčem.

Studija sprovedena u Nepalu otkrila je da većina učesnika ima averziju prema smeđem pirinču navodeći da ne znaju nutritivne prednosti smeđeg pirinča, da ne znaju da ga kuvaju, da im se ne sviđa ukus, a da je njegova cena bila znatno viša u odnosu na beli pirinač.

Međutim, ako ne konzumirate smeđi pirinač, postoji niz razloga zašto biste ga trebali jesti češće.

Kao što je navedeno, smeđi pirinač sadrži spoljašnji sloj mekinja i klica, od kojih su oba bogata vlaknima, vitaminima, mineralima i fitonutrijentima.

Ove komponente su prebiotici jer podržavaju rast korisnih crevnih bakterija i promovišu opšte zdravlje creva. Beli pirinač bi potencijalno mogao da dovede do manje raznovrsnog mikrobioma creva.

Ovo može dovesti do smanjene fermentacije u debelom crevu, faktora povezanog sa povećanim gasovima i pogoršanjem simptoma sindroma iritabilnog creva (IBS) među pojedincima koji se bore sa zdravstvenim problemima creva.

Takođe, smeđi pirinač je bolji za ravnotežu šećera u krvi.

Generalno se preporučuje osobama sa dijabetesom zbog nižeg glikemijskog indeksa i većeg sadržaja vlakana, koja pomažu u regulisanju nivoa šećera u krvi i podstiču sitost.

Neka istraživanja sugerišu da bi zamena belog pirinča smeđim pirinčem čak mogla da smanji rizik od dijabetesa tipa 2 za 16 procenata, a zamena belog pirinča celim žitaricama uopšte mogla bi smanjiti rizik za 35 procenata.

Štaviše, vredi napomenuti da se pokazalo da smeđi pirinač snižava holesterol, što može pomoći u smanjenju već povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti kod osoba sa dijabetesom.

Evo zašto je kinoa kulinarsko čudo!

Preuzmite android aplikaciju.