Сваког дана доносимо разне одлуке, укључујући и оне о нашој исхрани. Врло често чујемо да одређене намирнице нису здраве и зато их избегавамо, не покушавајући да истражимо нешто више о њима.
Једна од дилема је избор између белог и смеђег пиринча. Смеђи пиринач садржи више хранљивих састојака од белог пиринча, што га чини здравијом опцијом.
Чинећи то, смеђи пиринач подржава здравље црева, помаже у равнотежи шећера у крви и помаже у укупном метаболичком здрављу. Али ни бели пиринач није лош за вас.
У ствари, можда је боља опција за оне који имају проблема са варењем влакана, али и за ублажавање повремених болова у стомаку.
Смеђи пиринач минимално обрађено цело зрно познато по високом садржају влакана.
Задржава све делове језгра зрна. С друге стране, бели пиринач се не сматра целим зрном.
Смеђе пиринчане мекиње се уклањају да би се направио бели пиринач, рафинисано зрно.
Иако је смеђи пиринач нутритивно богатија опција, конзумира се много ређе у поређењу са рафинисаним пиринчем.
Студија спроведена у Непалу открила је да већина учесника има аверзију према смеђем пиринчу наводећи да не знају нутритивне предности смеђег пиринча, да не знају да га кувају, да им се не свиђа укус, а да је његова цена била знатно виша у односу на бели пиринач.
Међутим, ако не конзумирате смеђи пиринач, постоји низ разлога зашто бисте га требали јести чешће.
Као што је наведено, смеђи пиринач садржи спољашњи слој мекиња и клица, од којих су оба богата влакнима, витаминима, минералима и фитонутријентима.
Ове компоненте су пребиотици јер подржавају раст корисних цревних бактерија и промовишу опште здравље црева. Бели пиринач би потенцијално могао да доведе до мање разноврсног микробиома црева.
Ово може довести до смањене ферментације у дебелом цреву, фактора повезаног са повећаним гасовима и погоршањем симптома синдрома иритабилног црева (ИБС) међу појединцима који се боре са здравственим проблемима црева.
Такође, смеђи пиринач је бољи за равнотежу шећера у крви.
Генерално се препоручује особама са дијабетесом због нижег гликемијског индекса и већег садржаја влакана, која помажу у регулисању нивоа шећера у крви и подстичу ситост.
Нека истраживања сугеришу да би замена белог пиринча смеђим пиринчем чак могла да смањи ризик од дијабетеса типа 2 за 16 процената, а замена белог пиринча целим житарицама уопште могла би смањити ризик за 35 процената.
Штавише, вреди напоменути да се показало да смеђи пиринач снижава холестерол, што може помоћи у смањењу већ повећаног ризика од кардиоваскуларних болести код особа са дијабетесом.
Преузмите андроид апликацију.