Бегеч је приградско насеље које од центра Новог Сада удаљено свега 20 километара. Место је познато по једној сорти поврћа која се овде претежно гаји, али и по мирном начину живота и лепој природи.
Бегеч – насеље са дугом традицијом
Приградско насеље Бегеч налази се између насеља Футог и Гложан. Према књизи Нови Сад град победник о простору данашњег Бегеча може се говорити још из времена римског доба, када су на месту данашњег Бегеча биле смештене пета и шеста легија, а први записи о Бегечу, насељу насељеном српским становништвом, потичу из 15. и 16. века за време турских списа.
У 18. веку Бегеч је био део власништва имућних појединаца или грофоских породица.
Са краја 19. века и почетка 20. века у Бегечу се повећава број становништва.
Данас је ово насеље има скоро 3.500 хиљаде становника, а у будућности би та бројка могла и да расте.
Бегеч данас
Бегеч данас представља мирно место које има много потенцијала за развој. Тренутно Бегеч располаже са једним државним вртићем који се налази у центру Бегеча. Вртић „Пинокио“ располаже са 6 група, од којих су 2 јаслене, а његово постојање датира још из 1972. године. У близини вртића се налази и Основна школа „Вељко Петровић“. Ова школа има дугу традицију постојања, од чак 1752. године. Школа је мењала свој назив током историје, а садашњи назив носи скоро 30 година.
Бегеч има и Културни центар у коме се одигравају различити културни догађаји. Поред Културног центра Бегеч, постоји и Православна црква Светог апостола Луке, као и Фудбалски стадион на коме тренира Фубалски клуб „Бачка“.
Овај крај није само познат као рута која спаја Нови Сад и Бачку Паланку, већ и по дивној природи.
Бегечка јама која се налази 2,5 километра од Бегеча, представља природно добро III категорије.
На сајту „Воде Војводине“ стоји да је територија Бегечке јаме обогаћена живим светом, од којег је присутно 125 врста биљака, близу 150 врста птица, 11 врста гмизаваца и 18 врста инсеката. Такође је и станиште 14 врста риба.
Бегечка јама се пружа на површини од 389 хектара која је под заштитом.
Поред Бегечке јаме Бегеч се може похвалити и још једним добром, али у питању је културно добро. Имање Визић налази се у Бегечу, датира из 15. века и под заштитом је државом. Имање представља комплекс грађевина у коме је централна грађевина саграђена у каснијем периоду, а поред тога унутар имања налазе се различите вредносне збирке, од уметничких дела, библиотеке, различитих декоративних детаља…
Још једна незаобилазна ствар када је реч о Бегечу јесте ратарска делатност, по коме се ово место издваја. Узгајање шаргарепе надалеко је чувено за Бегечане. Шаргарепа из овог места једна је од најпродаванијих широм наше земље.
Бегечка шаргарепа је деценијама водећи бренд из Србије, а у Бегечу ова врста поврћа се прозиводи у количинама које превазилази оквире годишње производње неких земаља у окружењу.
Sremska Kamenica – najtraženije naselje za život preko Dunava (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.