“Труднице једу за двоје” је израз који није толико далеко од истине.
Трудноћа са собом доноси многе лепоте и занимљивости формирања новог живота о којима до недавно и нисмо много знали.
Па тако, нова истраживање Дурхам Универзитета потвђују да су сада проширена знања о развијању чула код нерођених беба, посебно чуло укуса и мириса.
Како наводи Cosmopolitan, у истраживању у којем је учествовало сто жена у различитим периодима трудноће, у виду таблета, је конзумирало 440 грама каротина и 400 грама кеља у праху, како би се уз помоћ 4Д скенера снимиле бебине реакције и експресије лица на појачан укус.
Испоставило се да, када би мајка узела кељ у праху, беба би направила гримасу као да плаче, док је након каротина могао да се види смешак на лицу бебе.
Научници наводе да верују како бебе чуло укуса имају тако што удишу и гутају амнионску течност која их константно окружују током трудноће. Иако су анализе још у току, требало би да се открије више о преференцијама у храни након рођења.
Сада пратимо ове бебе да видимо да ли се навикавају на укусе ако су изложене на дужи рок – истакла је вођа истраживачког тима Бејза Устун:
– У овој фази, замолили смо мајке да конзумирају укус шаргарепе или кеља сваки дан у последње три недеље трудноће. Након порођаја тестирамо бебе и њихове реакције на кељ и шаргарепу у току првог месеца живота. Очекујемо да ћемо видети мање реакција уплаканих на кељ ако су фетуси били изложени кељу у материци јер су навикли на његов укус.
Стручњаци верују да оно што мајке бирају да једу у току трудноће може да утицче на дететов избор хране након рођења.
Преузмите андроид апликацију.