Већина деце обично са годину дана знају неколико једноставних речи, али има и оних којима треба нешто више времена да развију говор. Ни једно ни друго није погрешно, једноставно свако дете се другачије развија.
Међутим, родитељи се врло често брину да ли њихово дете касни у говору и да ли треба да потраже стручну помоћ.
Пре него што своје дете почнете упоређивати са другом децом и пре него што закуцате на врата стручњака, ево шта треба да знате о развоју говора код деце.
Када је право време да беба проговори?
Дете у периоду од 18 и 30 месеци које не говори пуно или уопште не говори, али се иначе добро развија у другим правцима, може се сматрати касним говорником. Процењује се да до 17.5 одсто деце до 3 године, може каснити са проговарањем.
Они који касне у проговарању увек су у стању да разумеју већину ствари које чују, користе гестове за комуникацију и настављају учити изговарање речи, само спорије.
Како подстакнути дете на говор?
1. Причајте, причајте, причајте.
Нисте сигурни како разговарати са својим дететом? Причајте шта радите, испричајте им о своме дану, означите предмете по кући, читајте књиге. Што је ваше дете више изложено језику, то ће више речи на крају покупити.
2. Проширите дететов вокабулар.
Додајте речи онима које изговара ваше дете – ако каже ‘лопта’, додајте ‘црвена лопта’ или ‘баци лопту’, како бисте надоградили његов говор.
3. Постављајте права питања.
Започните питањима на која ће одговорити са ‘да’ или ‘не’ попут ‘Желиш ли да једеш?’, а затим додајте ‘Желиш ли наранџу или банану?’
4. Испробајте знаковни језик.
Истраживања показују да знаковни језик може помоћи детету у развоју говора. Упишите га на у неку школицу. Мала деца која се играју у окружењима богатим језицима и друже се са другом децом исте доби, вероватно ће брзо усвојити језичне вештине.
5. Подстакните дете да копира моторичке вештине као што су пљескање, скакање и слање пољупца, а затим крените до опонашања звукова, а потом и речи.
Када потражити помоћ?
Ако приметите следеће знакове, консултујте се са педијатром:
До 18 месеци: Дете не усваја невербални језик, не показује на предмете, не усваја нове речи.
До 2 године: Дете не користи реченице од две речи или не може следити једноставне задатке.
До 3 године: Дете има нејасан говор, не изговара реченице или не разуме једноставне упуте.
Педијатар вас може упутити на испитивање слуха или логопеду на процену. Они ће процијенити колико ваше дете разуме језик и комуницира, како вербалним говором, тако и гестовима.
Важно је да дете добијете праву помоћ јер уз рану интервенцију биће и бољи исход.
Postporođajna depresija, teško stanje sa kojim se suočavaju majke
Преузмите андроид апликацију.