Процес аутофагије, о коме се много прича у свету а последњих година и код нас, своју научну потврду је добио 2016. године, када је аутор тог открића, јапански биолог Јошинори Осуми, добио Нобелову награду за медицину.
Аутофагија је природни процес који настаје у организму након 16 сати гладовања, односно прекида уношења хране, након чега ћелије, како би обезбедиле енергију и градивни материјал почињу да разграђују, рециклирају оштећене ћелијске делове, органеле, протеине.
Тако се уклањају све старе, оштећене, па и канцерогене ћелије, што организам штити од болести и прекомерне телесне тежине.
Аутофагија је активна у свим ћелијама, али се она појачава кад се смањује унос хране, тачније кад изгладнимо организам. На бази аутофагије осмишљене су различите дијете, попут “испрекиданог поста” или кетогене (кето) дијете, а оне предвиђају различите циклусе гладовања, од одређеног броја сати сваког дана, до неколико повезаних дана без уноса хране током једне недеље.
Најчешће се препоручује да тај однос буде 8:16, односно да се храна узима током осам сати, а да се наредних 16 часова не уноси. Наравно, потребно је да се пије доста воде, а могу да се користе чајеви и кафа, за које се показало да поспешују тај процес, али без додатних заслађивача. Такође, за јачи имунитет, неопходно је да се обрати пажња и на намирнице које се уносе током сати када је дозвољено јести.
У току аутофагије добро је уносити намирнице које хране организам и јачају га. Препоручује се унос свеже рибе, плодова мора, интегралних житарицеа, јаја, маслиновог уља, јогурт, орашастих плодова, меса, воћа, поврћа.
Најчешће се препоручује да тај однос буде 8:16, односно да се храна узима током осам сати, а да се наредних 16 часова не уноси.
Наравно, потребно је да се пије доста воде, а могу да се користе чајеви и кафа, за које се показало да поспешују тај процес, али без додатних заслађивача. Такође, за јачи имунитет, неопходно је да се обрати пажња и на намирнице које се уносе током сати када је дозвољено јести.
Рецепт дана: Здрава оброк салата
Преузмите андроид апликацију.