Početna > Putovanja
Putovanja Svet

Aragon: Malo poznati dragulj Španije

Jedna od omiljenih turističkih destinacija u Evropi, Španija, prepuna je prirodnih lepota, umetničkih i istorijskih znamenitosti.
Foto: Shutterstock/1tomm

Zemlja se sastoji od 17 autonomnih regiona od kojih su neki manje, a drugi više poznati, ali jedan od najpotcenjenih kada se radi o putovanjima je definitivno Aragon, diskretno “uglavljen” između daleko poznatije Katalonije, francuske granice i regije Kastilja i Leon koja ima ogroman istorijski i kulturni značaj.

Ono što nije opštepoznato je da upravo Aragon raspolaže permanentnim glečerima, romaničkim crkvama na severu, zelenim dolinama, srednjovekovnim i mudeharskim nasleđem te da je baš ovde rođen legendarni Fransisko de Goja, jedan od najslavnijih španskih slikara ikada.

Istorija kraljevstva počinje pre više od hiljadu godina i ispunjena je ratovima i bratoubilačkim borbama. Pre 315 godina Aragon postaje deo Kraljevine Španije, te su se i ove krvave avanture stišale.

Glavni grad Aragona, Saragosa, centar je kulture i noćnog života, dok desetine živopisnih srednjevokovnih sela u nude najraznovrsnije očaravajuće pejzaže.
Foto: Pixabay/Somomagic

Vrhunac su ipak centralni Pirineji koji ograničavaju Aragon na severu. Baš ovde se nalazi najviši, a po mnogima i najlepši deo poznatog planinskog lanca, “igralište” za avanture ne samo za ljubitelje penjanja i planinarenja, već i skijanja, kanjoninga, raftinga, vožnje brdskog bicikla i sličnih aktivnosti na otvorenom.

Aragonska meka za skijaše zove se Astun i smeštena je uz dolinu reke. Raspolaže stazama za svačiji ukus i iskustvo i najstarijom žičarom u Španiji.

Serler je najviše skijalište u ovom delu Pirineja, u dolini Benask, a lepota ovog mesto je teško opisiva, budući da ga okružuju preko 60 vrhova koji su viši od 3000 metara.

Kad smo kod pejzaža, treba pomenuti i jedinstveni nacionalni park: Ordesa i Monte Perdido, jedan od najstarijih u Španiji. Radi se o četiri doline i planinskom vrhu koji su dom glečera, ogromnih šuma, dramatičnih kanjona i večitog snega.

Foto: Pixabay/AG pics

Poseta regiji, naravno, nije kompletna bez obilaska njegove prestonice Saragose, gradu starom preko 2000 godina.

Ovde nalazimo baziliku “Nossa Senhora do Pilar” koja se ogleda u reci Ebro. Sa svojim kupolama i izloženim delima Franciska Goje, bazilika je moćan simbol grada.

Saragosa je peti po veličini grad u Španiji, sa nešto više od pola miliona stanovnika, a osim po istorijskim spomenicima, poznata je po odličnim tapasima i barovima na glasu.

Grad se najbolje može sagledati sa tornja sv. Fransiska de Borha, a za upoznavanje mudeharskog nasleđa u kom se mešaju uticaji gotike i islama obavezno je posetiti katedralu El Salvadora.

Goja je vremenom postao sinomim za Saragosu, međutim, legendarni slikar se rodio u obližnjem gradu Fuendetodos, 44 kilometra dalje. U ovom gradu se može obići skromna kuća u kojoj se rodio 1746, a tu je i muzej gravure u kome se nalaze četiri Gojine kolekcije gravura.

Foto: Shutterstock/Leonid Andronov
Ne treba propustiti ni zabačeni istorijski gradić Teruel, na rekama Gvadalfijar i Alfambra čiju je mudeharsku arhitekturu Unesko 2001. godine proglasio svetskom baštinom.

Ovo je i grad legendi, od kojih je najpoznatija ona iz 13. veka, o teruelskim Romeu i Juliji, paru mladih ljubavnika Huanu i Izabel.

Foto: PrtSc/Wikipedia

Kada su odrasli i poželeli da se venčaju, Izabelin otac se usprotivio ovoj odluci jer je Huanova porodica bila siromašna. Dao je Huanu pet godina da ode iz grada i da se obogati, a u tom periodu niko ga nije ni čuo ni video.

Kada je pet godina isteklo, Izabel je odmah udata za drugog muškarca, a Huan se sa orgormnim novostečenim bogatstvom vratio u grad u trenutku kada se ceremonija završavala.

Huan se te noći pojavio u Izabelinoj spavaćoj sobi i zatražio da je poljubi jer će umreti. Kada je ona odbila da prevari svog novog muža, Huan je pao na pod i umro, a isto se desilo i sa Izabel dok su Huana sahranjivali.

Danas se u kapeli Svetog Petra nalaze dve grobnice sa izvajanim figurama ljubavnika, sklopljenih ruku, koja čuvaju njigova njihova mumificirana tela.

Autor teksta: N.K.

Zimske čari Evrope

Preuzmite android aplikaciju.