Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Аклуфобија: Узроци, симптоми и лечење!

Страх од мрака или аклуфобија је интензиван осећај нелагодности у мрачним просторима и осећај страха када падне мрак. Неколико милиона људи у свету пати од аклуфобије, а страх од мрака није ретка појава, посебно код деце и старијих.
Фото: Pixabay/rkarkowski

Фобије се могу посматрати као врста анксиозног поремећаја јер, супротно популарном мишљењу, не изазивају само страх и нелагодност, већ и значајне физичке симптоме који могу отежати свакодневни живот.

Аклуфобија – симптоми

Симптоми страха од мрака могу варирати од благих до интензивних што може изазвати велике проблеме у свакодневном животу. Реакције могу бити психичке и физичке. Међу слабијим симптомима су они који се чешће јављају код деце, а то су вриштање, плач и изражавање страха. Важно је разликовати страх од фобије. Аклуфобија ће произвести интензивне, невољне и спонтане симптоме које је тешко контролисати. Страх ће изазвати нелагодност и напетост, али то је све.

Да бисмо вам помогли да их препознате, ово су могући симптоми аклуфобије или страха од мрака:
  • вртоглавица и слабост
  • осећај мучнине
  • убрзан рад срца
  • тремор или дрхтање тела
  • повећано знојење
  • губитак даха

Људи који имају страх од мрака могу избегавати друштвене тренутке који се дешавају у мраку или изласке када знају да ће морати да иду кући након мрака. Људи са аклуфобијом могу осећати јак страх сваког дана када знају да пада мрак, док се у исто време могу осећати непријатно због фобије. Такође, људи који пате од аклуфобије желеће да што пре побегну са места где је мрак. Страх од мрака може изазвати симптоме само при помисли на мрак. Такође, људи који пате од аклуфобије могу постати дефанзивни и нервозни када им се то спомене или када се од њих тражи да буду у мраку. У неким случајевима, фобија од мрака неће ометати нормално свакодневно функционисање, али понекад може изазвати праве проблеме. Ако се то догоди, време је да се обратите свом лекару и покушате да га решите.

Шта је узрок аклуфобије?

Појава фобија често нема јасан узрок, али постоје показатељи који могу утицати на појаву страха од мрака. Аклуфобија може настати услед специфичног трауматског догађаја, на пример код деце која су остављена у мраку или која се у том тренутку осећају усамљено и беспомоћно. У овом случају страх активира амигдалу, регион који региструје реакције на искуства, посебно негативна. Када се иста ситуација понови, на пример боравак у мраку, амигдала подсећа на претходно искуство и изазива симптоме фобије.

Породица, васпитање и друштво могу утицати на развој фобија. Нека деца или одрасли могу научити да се плаше страха од родитеља који имају посебан утицај у том периоду живота.

Због тога је тешко разлучити да ли је страх настао због нове ситуације или је научен.

Лечење страха од мрака

Ако се ради о новом страху који изазива симптоме, било би добро да се обратите лекару и покушате да откријете узрок. Ово ће помоћи у даљем лечењу и разрешењу страха.

Лекови се могу користити за лечење фобија, али први корак у решавању проблема је терапија. С обзиром да се овај страх чешће јавља код деце, потребно је комуницирање о томе да се страх превазиђе.

У лечењу фобија код одраслих и деце користи се когнитивно-бихејвиорална терапија, кроз коју се учи да препозна нездраву реакцију на стимулус, у овом случају мрак, и да створи позитивну реакцију.

Овом терапијом се може научити да промени негативне мисли и емоције и да промени понашање када се појави страх. Циљ је створити самопоуздање које помаже у превазилажењу свих страхова. Друга врста терапије фобије која се користи је суочавање са проблемом.

То не значи оставити дете или особу самог у мраку, већ постепено суочавање са страхом. На тај начин се мозак полако навикава на чињеницу да оно чега се пацијент плаши заправо није толико страшно или опасно. Временом, ово ствара стратегије за суочавање са страхом и симптомима аклуфобије, и на крају прихватањем да је страх једноставно ирационалан.

Veliko istraživanje otkrilo: „Tri aktivnosti čuvaju od prerane smrti, a traju manje od pet minuta“

Преузмите андроид апликацију.